Akumulator żelowy – na co uważać przy wymianie?

Baza wiedzy
Akumulator żelowy – na co uważać przy wymianie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bateria samochodowa, jak każda część eksploatacyjna, podlega wymianie, którą należy przeprowadzić przynajmniej raz na kilka lat. To samo dotyczy oczywiście przypadków, gdy wykryjemy usterkę akumulatora. Sam proces wymiany nie powinien być bardziej skomplikowany niż podłączanie tradycyjnego akumulatora kwasowo-ołowiowego. Aby jednak przebiegł on pomyślnie i bez zbędnych kłopotów, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. W tym artykule odpowiemy na pytanie — na co uważać, kiedy chcemy wymienić akumulator żelowy w naszym pojeździe na własną rękę?

Wymiana akumulatora żelowego czasem jest konieczna.

Czym jest akumulator żelowy?

Akumulator żelowy to technologiczne rozwinięcie akumulatora kwasowo-ołowiowego, w którym kwas siarkowy wzbogacony jest krzemionką – stąd też znajdujący się wewnątrz elektrolit ma postać żelu. Dzięki temu baterie tego typu cechują się większym bezpieczeństwem użytkowania oraz odpornością na wstrząsy. Co więcej, żelowa konsystencja obniża do minimum ryzyko wycieku elektrolitu. Warto także wspomnieć o ulepszeniu elektrod w stosunku do akumulatorów kwasowo-ołowiowych – są one pokryte stopem wapniowym, co zdecydowanie zwiększa żywotność baterii.

Ze względu na swoje zalety akumulator żelowy znajduje zastosowanie w łodziach, motocyklach, czy jako urządzenia podtrzymujące napięcie, np. w karetkach.

Wymiana akumulatora żelowego – o czym pamiętać?

Podczas wymiany akumulatora żelowego warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby wymiana przebiegła jak najbezpieczniej i bez komplikacji.

  1. Wybranie odpowiedniego akumulatora – baterię powinniśmy dobrać na podstawie charakterystyki poprzedniej jednostki lub według zaleceń producenta naszego pojazdu. Szczególnie należy mieć na uwadze parametry takie jak: prąd rozruchowy, napięcie, pojemność baterii, a także sposób łączenia i wymiary jednostki.
  1. Bezpieczeństwo podczas wymiany – trzeba pamiętać o używaniu rękawic ochronnych, a także dobrej jakości narzędzi do montażu/demontażu. Zabezpieczmy również pojazd przed stoczeniem się lub przewróceniem. Odczekajmy na ostygnięcie silnika, jeżeli niedawno był uruchomiony. Podczas właściwej wymiany warto też odseparować odłączone klemy od akumulatora i innych elementów pojazdu materiałem nieprzewodzącym.
  1. Akumulator z pewnego źródła – nie bawmy się w półśrodki, wybierzmy sprawdzony sklep z częściami samochodowymi lub złóżmy wizytę w wiarygodnym warsztacie.
  1. Kolejność odłączania i podłączania klem – chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań na temat wymiany akumulatorów. Najpierw odłączamy biegun ujemny (zwykle przewód koloru czarnego), a następnie biegun dodatni (zwykle przewód koloru czerwonego). Podczas montowania nowej jednostki powtarzamy tę czynność w ODWROTNEJ kolejności.
Jeśli nie chcemy tracić własnego czasu, warto zaufać specjalistom.

Akumulatora żelowy? Wybierz Battery Point

Jeśli nie wiecie, jaki akumulator powinniście dobrać do swojego pojazdu, potrzebujecie sprawdzonego źródła, aby zakupić baterię lub po prostu nie chcecie tracić nerwów na samodzielną wymianę – na wszystkie te kwestie odpowie Wam serwis Battery Point. Oferowane usługi serwisu to nie tylko możliwość zakupu akumulatora od sprawdzonych producentów, profesjonalnego doradztwa czy wymiany i podłączenia akumulatora w warsztatach, ale też przeprowadzanie diagnostyki układu elektrycznego, co powinno uchronić przed zbyt wczesnym lub niepotrzebnym pozbyciem się obecnej baterii.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*