Jak nie zatrzeć silnika?

Jak nie zatrzeć silnika?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zatarcie silnika to poważna usterka. Koszty jego naprawy są naprawdę duże. Warto więc użytkować samochód w prawidłowy sposób, żeby się przed tym uchronić. 

Kontrola poziomu oleju

Najczęstszą przyczyną zatarcia silnika są wszelkie problemy z olejem. Nie powinno się do tego doprowadzić, ponieważ jest to naprawdę spora usterka. Jej naprawa często kosztuje bardzo duże pieniądze. W starszych modelach samochodu może być po prostu nieopłacalna. Dlatego trzeba robić wszystko, żeby do niej nie dopuścić.

Olej silnikowy jest bardzo ważny, brak jego uzupełniania może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Duża liczba kierowców nie kontroluje jego stanu lub robi to nieregularnie. Olej jest siłą napędową silnika twojego samochodu. Znajduje się tam wiele ruchomych części, które powinny działać płynnie. Warto w tym celu patrzeć na kontrolki na desce rozdzielczej. Mogą poinformować one o za niskim poziomie oleju. Czasami zdarza się jednak, że niewielki wyciek nie jest rozpoznawany przez system. Dlatego najlepiej zaglądać pod maskę samochodu. Sprawdzaj regularnie poziom oleju i uzupełniaj go, gdy jest zbyt niski. 

Należy zadbać także o to, żeby olej, którego używasz, był dobrej jakości. Niedopasowany może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Wybieraj znane marki, które są często polecane przez kierowców i mechaników. Zwróć uwagę na normę producenta twojego samochodu. Dopasuj olej do jego zaleceń. Najczęściej znajdują się one w instrukcji obsługi auta. Możesz poszukać też rekomendacji na stronach i forach internetowych. Wypowiadają się tam doświadczone osoby, które wypróbowały już różnych rodzajów olejów. Zawsze dobrym sposobem jest też podpytanie rodziny lub znajomych. Taką wiedzę często mają wieloletni kierowcy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie tylko zbyt niski poziom oleju wpływa na możliwość zatarcia silnika. W celu uniknięcia takiej sytuacji warto wymieniać też filtr. Trzeba też naprawiać na bieżąco wszystkie inne usterki. Może zdarzyć się sytuacja, w której wystąpi wyciek płynu chłodniczego do oleju. W niektórych przypadkach powoduje to nawet zablokowanie silnika. W starych samochodach przytrafiają się także niewielkie wycieki oleju silnikowego. 

Warto robić regularne przeglądy samochodu. Doświadczony mechanik od razu zauważy problem i wykona naprawę. Da również wskazówki, które pomogą uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości. Nie bój się pytać o każde wątpliwości. W końcu zależy od tego stan twojego auta. Podstawowy przegląd samochodu, oprócz diagnostyki, wymiany filtrów i kontroli różnych układów, powinien zawierać też wymianę oleju. Specjaliści dopasują go tam do zaleceń producenta. Sprawdzą również silnik pod kątem wycieków. Zobaczą też obecny jego stan, temperaturę oraz możliwy hałas i drgania. Taki przegląd warto wykonać przynajmniej raz do roku. Jeśli regularnie wykonujesz samochodem długie trasy, odwiedzaj mechanika częściej. 

Dodatki, które wspomagają pracę silnika 

Jeśli posiadasz samochód z silnikiem Diesla, wybierz specjalne środki ochrony. Na przykład dodatki do oleju silnikowego. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Dobiera się je w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Pomagają one w płynnej i bezproblemowej pracy silnika. Tego typu dodatki znajdziesz na przykład na stronie internetowej https://liquimoly.sklep.pl/23-dodatki-do-diesla. Masz tam też poradnik, który przedstawia rodzaje środków ochrony. Dzięki temu lepiej dopasujesz produkt do swoich oczekiwań. Kupisz tam też depresator do Diesla, który sprawdza się w okresie zimowym. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*