Jakie są rodzaje i zastosowania łożysk?

Baza wiedzy
Jakie są rodzaje i zastosowania łożysk?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Łożysko to niewielki i niepozorny element, który odgrywa naprawdę ogromną rolę, jeśli chodzi o budowę maszyn. Znajdują one zastosowanie w praktycznie każdym mechanizmie, o jakim możesz pomyśleć. Ruch większości instalacji od kół w rowerze, przez regulację foteli samochodowych, po wentylator w komputerze, zależy właśnie od łożyska. Opowiadamy, jakie są rodzaje łożysk i gdzie się je stosuje. 

Łożyska kulkowe   

Łożyska kulkowe są prawdopodobnie najczęściej spotykanym typem łożysk we współczesnych maszynach. Stosuje się je w urządzeniach codziennego użytku, takich jak miksery czy rolki, ale też w wielkich maszynach przemysłowych. Właściwie dobrane łożysko kulkowe może przenosić zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe, przy czym zwykle znajduje ono zastosowanie w mniej obciążonych miejscach układu. Dzięki prostej budowie łożyska te są łatwe w konserwacji i niewrażliwe na intensywną eksploatację. Ich niski moment sprawia, że stosuje się je najczęściej w konstrukcjach wymagających wysokich prędkości. 

Łożyska walcowe   

Łożyska walcowe wykorzystują styk liniowy pomiędzy elementami tocznymi i bieżniami, który pozwala na maksymalną optymalizację rozkładu naprężeń w punkcie styku pomiędzy wałeczkiem i bieżnią. Dzięki zastosowaniu walców, uzyskuje się bowiem znacznie większą powierzchnię styku, a im większa ta powierzchnia, tym większe obciążenia może przenosić element toczny. Ten rodzaj budowy oznacza, że łożyska walcowe charakteryzuje bardzo duża obciążalność promieniowa. W zależności od budowy, mogą one być też w stanie przenosić ograniczone obciążenia osiowe, jednak już nie w takim stopniu. 

Łożyska wahliwe   

Łożyska wahliwe to tak naprawdę jeden z rodzajów łożysk kulkowych, jednak różnią się  one znacznie zastosowaniem. Składają się z dwóch rzędów kulek prowadzonych przez koszyk i dwurzędowej bieżni pierścienia wewnętrznego. Dodatkowo posiadają specjalnie wykonaną sferyczną bieżnię pierścienia zewnętrznego, która pozwala na odchylanie się zespołu pierścienia wewnętrznego i kulek w pierścieniu zewnętrznym. Sprawia to, że łożysko wahliwe jest praktycznie samonastawne przy aplikacji. Łożyska tego typu zaleca się stosować, gdy pojawia się problem z wyosiowaniem wału i obudowy lub gdy wał może się uginać. Są one dostosowane przede wszystkim do przyjmowania obciążeń promieniowych.

Zdj. główne: Georg Eiermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*