Świece samochodowe – wszystko co powinnaś o nich wiedzieć!

Baza wiedzy
Świece samochodowe – wszystko co powinnaś o nich wiedzieć!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć wyglądają niepozornie, pełnią naprawdę ważną rolę w działaniu samochodu. Za co tak naprawdę odpowiadają świece samochodowe?

Klucz do wszystkiego

Na sam początek – mała anegdotka. W 2017 roku podczas wyścigu Formuły 1 w Japonii, jeden z ówczesnych kandydatów do mistrzostwa świata, Sebastian Vettel, zmuszony był wycofać się z wyścigu z uwagi na awarię mechaniczną. Powód? Uszkodzenie świecy zapłonowej, która w takich bolidach warta jest jakieś kilkadziesiąt Euro. Tak jest – awaria części kosztującej mniej niż promil całego bolidu doprowadziła do przedwczesnego zakończenia wyścigu.

Choć jest to przykład dość ekstremalny, pokazuje on mniej więcej, jak ważnym elementem naszego auta są sprawne świece samochodowe, nazywane zamiennie świecami zapłonowymi. Od ich stanu może zależeć zużycie paliwa, jakość spalania, a także ewentualna wytrzymałość samej jednostki. Mimo że ich cena nie należy do najwyższych, ich rola w pracy całego samochodu jest nie do zastąpienia.

Jak działa świeca samochodowa? 

Samo działanie świecy zapłonowej może być na pierwszy rzut oka dość skomplikowane. Jeżeli jednak postarać się opisać cały proces w uproszczeniu, świeca ma za zadanie wytworzyć iskrę, która doprowadzi do zapłonu mieszanki złożonej z paliwa oraz powietrza, co napędzi ruch silnika.


Świece muszą być niezwykle wytrzymałe, gdyż jest to element pracujący w naprawdę wysokich temperaturach oraz pod ogromnym ciśnieniem. Uznaje się, iż optymalne okno pracy dla świecy zapłonowej wynosi od 500 do 850 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury świeca nie będzie w stanie pozbyć się z siebie zanieczyszczeń, zaś przegrzanie może doprowadzić do niekontrolowanego wytwarzania iskier, a co za tym idzie – do niepożądanych zapłonów mieszanki paliwowej.

Rodzaje świec zapłonowych

Świece samochodowe możemy rozróżnić na te ciepłe oraz zimne. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z częścią, która długo odprowadza ciepło z wnętrza komory i ogólnie nie radzi sobie aż tak dobrze z wyższymi temperaturami. Z tego też względu gorące świece stosuje się najczęściej do silników, które wymagają większych obrotów, a także do samochodów, w przypadku których jednostka chłodzona jest cieczą.

Jeżeli zaś chodzi o świece zimne, te naprawdę dobrze radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Dzięki temu bez najmniejszego problemu radzą sobie w najpopularniejszych aktualnie silnikach chłodzonych powietrzem. Świece zimne są odporne na wysokie obroty i są w stanie obsługiwać nawet mocniejsze auta.

Ceny świec zapłonowych

Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za świecę zapłonową do naszego samochodu, może się dość mocno wahać w zależności od wielu czynników. Po pierwsze – od producenta samej świecy, po drugie – od auta, do którego mamy zamiar kupić świecę, a także od zasobności naszego portfela. Choć bowiem najlepsze świece można znaleźć za nawet kilkaset złotych, są to już modele całkowicie wyczynowe i niepotrzebne zwykłemu Kowalskiemu.

Jeżeli jednak zejdziemy już na ziemię, znalezienie potrzebnej świecy nie powinno być żadnym problemem. Wystarczy tylko podjechać do sklepu motoryzacyjnego lub nawet budowlanego i sprawdzić, jakie świece pasują do naszego silnika. Znalezienie odpowiedniej części pozostaje już wtedy drobną formalnością.

Zdj. główne: motomoto sc/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*