Te elementy warto sprawdzić w aucie przed pierwszą długą podróżą

Te elementy warto sprawdzić w aucie przed pierwszą długą podróżą
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wielu z nas ma obawy przed pierwszą długą wyprawą samochodem, jednak jeśli jest to już konieczne, warto zadbać o bezpieczną i komfortową jazdę. Dzięki kilku czynnościom kontrolnym, unikniesz wielu nieprzyjemności i poczujesz znaczną ulgę, wiedząc, że Twój pojazd jest sprawny i gotowy do podróży.

Wycieraczki i spryskiwacz

Jazda z brudną lub zabrudzoną szybą przednią jest nie tylko frustrująca, ale może być również niebezpieczna. Sprawdź, czy wycieraczki szyby przedniej nie są zużyte i wymień je w razie potrzeby. Nie zapomnij również upewnić się, że poziom płynu do spryskiwacza jest wystarczający, abyś mógł całkowicie wyczyścić przednią szybę podczas podróży.

Olej

Olej jest absolutnie niezbędny do zapewnienia płynnej pracy silnika samochodu. Wyczerpanie się może spowodować ogromne, kosztowne szkody i pozostawić cię na lodzie – co jest ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, gdy jesteś daleko od domu!

Jeśli Twój samochód nie ostrzega Cię automatycznie, gdy poziom oleju jest niski, użyj bagnetu, aby sprawdzić, czy poziom oleju nie spadł poniżej minimum i uzupełnij go, przygotowując się do jazdy. Uważaj, aby go nie przepełnić, ponieważ to również nie jest dobre dla silnika.

Płyn chłodniczy

Płyn chłodzący silnik utrzymuje silnik samochodu w dobrej kondycji, regulując temperaturę układu chłodzenia. Nowsze samochody mają zamknięty układ chłodzenia, więc nie trzeba nic doładowywać. W przypadku starszych samochodów może być konieczne samodzielne sprawdzenie poziomu i uzupełnienie w razie potrzeby.

Światła

W pełni działające światła są niezbędne do bezpiecznej podróży, nie tylko po to, abyś mógł wyraźnie widzieć, ale także po to, aby inni użytkownicy dróg mogli Cię zobaczyć i poznać Twoje zamiary. Przed długą podróżą dobrze jest sprawdzić wszystkie światła, w tym reflektory, kierunkowskazy i światła hamowania, zwłaszcza, że ​​możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że przestało działać. W razie potrzeby wymień żarówki i rozważ pozostawienie części zamiennych w samochodzie na przyszłość.

Ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest niezbędne, aby Twój samochód odpowiednio hamował, trzymał się przyczepności i kierował. Nawet jedna opona za mocno lub za słabo napompowana może mieć duży wpływ na to, jak się czuje i zachowuje.

Wiele samochodów jest wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w oponach, który ostrzega, jeśli jest on nieprawidłowy. Jeśli Twój pojazd tego nie ma, przed długą podróżą użyj miernika ciśnienia w oponach, który możliwy jest do zakupienia na stronie smartmoto.pl

,aby sprawdzić, czy jest ono prawidłowe. Odpowiednie ciśnienie w oponach do Twojego samochodu możesz znaleźć w instrukcji. Uzupełnianie większej ilości powietrza w lokalnym warsztacie jest łatwe, ponieważ większość pomp umożliwia najpierw ustawienie wymaganego ciśnienia. 

Głębokość bieżnika opony

Zużyte opony mogą poważnie wpłynąć na prowadzenie samochodu, hamowanie i bezpieczeństwo jako całość. Przed długą podróżą sprawdź, czy bieżniki opon mają minimalną głębokość 1,6 mm w środkowych trzech czwartych za pomocą miernika. Jeśli Twój bieżnik ma od 1,6 mm do 3 mm, rozważ wymianę przed podróżą. Dużo dobrych opon można znaleźć na https://plusgum.pl/opony-letnie.

Okna i lustra

Może się to wydawać oczywiste, ale dobra widoczność może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Brud po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okien lub na lusterkach bocznych może zasłaniać lub zniekształcać widok. Jeśli nie masz czasu, aby dobrze umyć cały samochód przed wyruszeniem w podróż, warto zabrać trochę płynu do czyszczenia i ściereczki oraz upewnić się, że przynajmniej szyby i lusterka są nieskazitelne.

Poziom paliwa

Większość ludzi chce wyruszyć w trasę i robić dobre postępy, a zatankowanie paliwa może zaoszczędzić czas później. Nowoczesne samochody z możliwością dokładnego wskazania, ile kilometrów pozostało Ci w zbiorniku, mogą pomóc w zaplanowaniu niezbędnych postojów na stacjach benzynowych. Jeśli masz samochód hybrydowy lub elektryczny typu plug-in, przed wyruszeniem upewnij się, że jest w pełni naładowany. Niektóre samochody z wtyczką umożliwiają również ustawienie licznika czasu, aby wstępnie schłodzić lub podgrzać samochód podczas ładowania. Warto to zrobić, ponieważ zmniejsza to zużycie energii baterii, gdy zaczynasz się ruszać.

Zaopatrzenie awaryjne

Spakuj wszystko, co może się przydać w nagłej sytuacji, gdyby pojazd się zepsuł. Zdecydowanie zaleca się użycie czerwonego trójkąta ostrzegawczego, aby ostrzec innych kierowców o swojej obecności. Zawsze warto mieć przy sobie zapasowe ubrania i przekąski, na wypadek gdyby utkniesz gdzieś na chwilę. Posiadanie odpowiedniego uposażenia jest wymogiem prawnym.

Warto też pomyśleć o zaopatrzeniu się w przyszłości w zawieszenie gwintowane, dzięki któremu poprawi się zachowanie auta na zakrętach, a ponadto zostanie zwiększona szybkość reakcji na kierownicę oraz sterowność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*