Artykuł sponsorowany
Apteczka pierwszej pomocy może przydać się w różnych sytuacjach, dlatego warto mieć ją przy sobie zawsze. Kupowanie gotowej apteczki może okazać się złym rozwiązaniem. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi w Polsce przepisami, nie ma obowiązku apteczki w samochodzie. W razie wypadku może okazać się ona jednak niezbędna, dlatego dobrze, żeby zawierała elementy, które mogą nam się przydać.
W apteczce, którą będziemy przewozić samochodem, warto przechowywać chusty opatrunkowe i kompresy. Niezbędne mogą okazać się także nożyczki. W apteczce samochodowej powinny znaleźć się też opaski elastyczne i plastry. Z uwagi na to, że użycie tych przedmiotów nie będzie przebiegało w zbyt sterylnych warunkach, warto włożyć do niej także rękawiczki winylowe. Przydatny może okazać się też koc ratunkowy, czyli folia termiczna.
Tak jak i przypadku apteczki samochodowej, tak i co do apteczki w zakładach pracy nie ma określonych przepisów. Pracodawcy są jednak zobowiązani do zapewnienia niezbędnych środków do udzielenia pomocy.
Apteczka zakładowa powinna posiadać mniej więcej takie samo wyposażenie jak ta, którą wozimy w samochodzie.
Oprócz niezbędnych materiałów opatrunkowych, powinny znajdować się w niej leki dostosowane do potrzeb każdego z członków rodziny. Niezbędne będą na pewno leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także przeciwbiegunkowe. Jeśli w rodzinie są dzieci, warto wyposażyć domową apteczkę w środki przeznaczone dla nich. Do najważniejszych z nich należą:
– leki na gorączkę dla dzieci
– syrop na kaszel suchy i mokry
– lek na ból gardła
– leki na katar (warto zakupić wodę morską)
– środki na uniknięcie odwodnienia.
Poza tym, w domowej apteczce powinny znaleźć się maści na rany i stłuczenia, na kaszel, na ukąszenia owadów oraz na przeziębienie. Bardzo przydatna w różnych domowych sytuacjach może okazać się woda utleniona. Oprócz wymienianych wcześniej środków opatrunkowych, w domu zawsze powinny być bandaże i kompresy jałowe.
W każdym domu powinien znajdować się także termometr. Do apteczki warto też włożyć nożyczki do cięcia bandaży, żeby znajdowały się zawsze pod ręką. Przydatny może też być aparat do mierzenia ciśnienia albo do pomiaru cukru, jednak stanowią one dodatkowe wyposażenie apteczki.
Powinna być przede wszystkim łatwa do spakowania i wodoodporna, a także dostosowana do rodzaju podróży. Wyposażając apteczkę w środki farmakologiczne, warto pomyśleć o celu podróży i o tym, jakie wydarzenia mogą nas spotkać na wyjeździe. Koniecznością będą więc leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także przeciwalergiczne i przeciwko biegunce. Poza tym, jak każda ze wspomnianych wcześniej apteczek, musi zawierać podstawowe środki opatrunkowe.
Jeśli planowany jest wyjazd z dzieckiem, warto zaopatrzyć apteczkę w leki osłonowe – zwłaszcza, jeżeli to podróż za granicę. Jeżeli będziecie odwiedzać kraj o innej florze bakteryjnej niż nasza, dobrze podać dziecku leki osłonowe już kilka dni przed wyjazdem. Niezależnie od celu podróży, przydatne mogą okazać się środki przeciwko insektom, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a także przyrząd do usuwania kleszczy z ciała.
Do apteczki turystycznej dobrze na wszelki wypadek włożyć leki przeciw chorobie lokomocyjnej, a także krem czy balsam na poparzenia słoneczne oraz krem z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed promieniowaniem UV.
Zdjęcie główne: Hans/pixabay.com