Trudne warunki na drogach zdarzają się zarówno latem, jak i zimą. Do poślizgu może dojść, kiedy na drodze woda, śnieg lub lód.
Warto wiedzieć, że jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, w której trakcie trzeba zachować opanowanie i trzeźwy umysł. Nie można panikować, ale trzeba reagować szybko. Każdy ruch kierownicą w takim przypadku ma ogromne znaczenie. Chcesz się dowiedzieć, jak zachować się w trakcie poślizgu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej na ten temat.
Warto wiedzieć, że można z łatwością nauczyć się wyprowadzania samochodu z poślizgu oraz unikania wpadania w niego. Do tego konieczne jest poznanie swojego samochodu. Kierowcy, którzy często poruszają się samochodem, mają większe doświadczenie i pewniej czują się za kierownicą. Warto więc często szlifować swoje umiejętności, by lepiej znać swój pojazd. W ten sposób można zapamiętać, jak zachowuje się podczas ruszania na zakrętach, czy startowania na skrzyżowaniu po postoju na światłach. Można ocenić, jak samochód zachowuje się na danych oponach, a także jak silne ruchy kierownicy są potrzebne do tego, by skręcić. To wszystko sprawi, że łatwiej będzie wyprowadzać samochód z poślizgu.
Warto wiedzieć, że do poślizgu dochodzi w momencie, w którym samochód traci swoją przyczepność na przynajmniej dwóch kołach. Poślizgi można podzielić na dwa rodzaje – powodowane przez podsterowność i nadsterowność. Warto wiedzieć, że do obu tych poślizgów może dojść w każdym samochodzie bez względu na to, jaki ma napęd. Warto wiedzieć, że w przypadku podsterowności najlepiej puścić pedał gazu, dzięki czemu samochód wytraci swoją prędkość. W ten sposób zdecydowanie szybciej odzyska przyczepność. Nie można zapomnieć, że konieczne jest również niezmienianie skrętu kół.
Jeśli jednak dojdzie do nadsterowności – poślizgu, w którym najczęściej zarzucany zostaje tył samochodu – to najlepiej gwałtownie i mocno skontrować koła w tę stronę, w którą ucieka tył auta. Warto również pamiętać o tym, że w takiej sytuacji odradza się gwałtowne hamowanie. Lepiej lekko dodać gazu, kiedy kontrowane są koła. W ten sposób można szybko wyprowadzić samochód z poślizgu.
Tak jak wcześniej pisaliśmy, osoby, które często jeżdżą samochodem, znacznie lepiej radzą sobie w takich sytuacjach. Jeśli jednak jesteś kierowcą, który tylko od czasu do czasu wsiada do auta i obawiasz się, że nie dasz rady w razie poślizgu, to wiedz, że możliwe jest zapisanie się na specjalne kursy. Dzięki nim można zyskać wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat tego, jak wyprowadzić samochód z poślizgu.
Okazuje się, że możliwe jest nauczenie się wyprowadzania samochodu z poślizgu. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna i trzeba zachować spokój.
(fot. pixabay.com)