Kupiłeś używany samochód, który posiada aktywną polisę OC opłaconą przez poprzedniego właściciela, jednak jej warunki nie odpowiadają Twoim potrzebom? Zastanawiasz się, czy nie zdecydować się na inną ofertę ubezpieczenia? Jak wypowiedzieć umowę OC po poprzednim właścicielu? Czy należy spełnić jakieś szczególne wymagania? Podpowiadamy!
Zrezygnowanie z polisy OC po poprzednim właścicielu jest jak najbardziej możliwe. Co ważne, umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-oc-po-poprzednim-wlascicielu-auta-co-musisz-wiedziec. Należy jednak mieć na uwadze kilka zasad, których należy przestrzegać w trakcie całej procedury. Po pierwsze powinniśmy pamiętać o ciągłości ubezpieczenia. Nasz pojazd musi przez cały czas być objęty aktywną polisą od odpowiedzialności cywilnej. W przeciwnym wypadku narażamy się na zapłatę wysokiej grzywny. Dlatego decydując się na rozwiązanie pierwotnej umowy OC, pamiętajmy, aby nowa zaczęła obowiązywać najpóźniej w dniu zakończenia starej.
Dokładne informacje o tym, jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na przykładzie firmy HDI, możemy znaleźć pod linkiem: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-hdi. Na stronie wypowiadamoc.pl znajdziemy również wzory wypowiedzeń w przypadku innych towarzystw ubezpieczeniowych.
Generalnie umowę ubezpieczenia OC możemy rozwiązać na kilka sposobów. Najprostszą metodą będzie złożenie własnoręcznie podpisanego oświadczenia o rezygnacji z polisy w placówce odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie oświadczenie powinno zawierać nasze dane osobowe oraz informacje teleadresowe, numer polisy OC, której sprawa dotyczy, numer rejestracyjny samochodu oraz informacje takie jak jego marka, model i inne niezbędne informacje.
Wypełniony i własnoręcznie podpisany formularz składamy osobiście w placówce firmy ubezpieczeniowej lub przesyłamy go za pośrednictwem kuriera, bądź poczty. Pamiętajmy jednak, aby wybrać opcję z pokwitowaniem nadania i zwrotnym potwierdzeniem odbioru przez adresata, co będzie stanowiło dla nas dodatkowe zabezpieczenie na wypadek komplikacji. Niektóre towarzystwa dopuszczają możliwość przesłania jedynie skanu lub przefaksowania formularza odstąpienia od umowy. Jeśli nie jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu, musimy pamiętać, że dokument będzie ważny jedynie wtedy, gdy zostanie podpisany przez wszystkich współwłaścicieli.
Jeśli zdecydujemy się na kontynuowanie ubezpieczenia po poprzednim właścicielu, upewnijmy się jedynie czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie dokonało rekalkulacji wysokości składki, co jest raczej rzadko spotykaną praktyką. Niemniej może się zdarzyć, że zostanie na nas nałożony obowiązek dopłaty.
Zdj. główne: Cytonn Photography/unsplash.com