Chcesz wymienić opony w samochodzie, ale zastanawiasz się, czy ten zakup może mieć wpływ na zużycie paliwa w Twoim pojeździe? Może dokonałeś już wymiany i zauważyłeś, że spalanie się zmieniło?
Jest to możliwe, ponieważ to, na jakich oponach porusza się samochód, ma wpływ na poziom zużycia paliwa. Przekonaj się, jak prawidłowo dobrać ogumienie, by zmniejszyć spalanie i zaoszczędzić.
Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon do samochodu. Jednym z aspektów, o którym nie można zapomnieć, jest oczywiście etykieta opon, z którą należy się zapoznać, zanim zdecydujesz się na kupienie konkretnego modelu.
Zgodnie z prawem Unii Europejskiej na każdych oponach samochodowych sprzedawanych na terenie krajów europejskich musi znajdować się etykieta. Na niej muszą zostać umieszczone informacje m.in. na temat klasy efektywności paliwowej opony. Konieczne jest zawarcie informacji o przyczepności opon na mokrej nawierzchni, a także o tym, jak radzą sobie w trudnych warunkach przy hamowaniu.
Bardzo ważny jest również poziom emitowanego hałasu, co ma duży wpływ na komfort jazdy. Skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie, warto upewnić się, jakie aspekty mają największy wpływ na poziom zużycia paliwa.
Chcąc wybrać opony, które zmniejszają zużycie paliwa, konieczny jest wybór energooszczędnego ogumienia. To oznacza, że najlepiej zdecydować się na modele z oznaczeniem A, czyli najwyższą klasą energooszczędności. Mają one największą efektywność energetyczną, dzięki czemu mogą znacząco zmniejszyć zużycie paliwa.
Przy tym nie można zapomnieć, że ogumienie musi zostać dopasowane do modelu samochodu. Podczas zakupu należy więc kierować się zaleceniami producenta, by móc osiągnąć najlepsze warunki jazdy pojazdem.
Budowa i waga opony ma wpływ na opory toczenia, które są jednym z ważniejszych czynników decydujących o poziomie spalania paliwa. Warto pamiętać, że im lżejsze opony tym mniejsze opory toczenia. Dzięki temu samochód może zużywać mniej energii do tego, by wprowadzić koła w ruch. Dodatkowo liczy się rodzaj ogumienia.
Opony radialne mają mniejsze opory toczenia niż opony diagonalne. Lepiej więc zdecydować się na te pierwsze, by móc obniżyć zużycie paliwa. Na to wpływ ma również rodzaj bieżnika. Bardzo ważne jest też to, by ogumienie wykonane było z wysokiej jakości materiałów i wyróżniało się odpornością na nierównomierne ścieranie bieżnika.
Rozmiar opon również ma wpływ na opory toczenia, a co za tym idzie poziom spalania paliwa. Warto zdecydować się na taką wielkość, która jest zalecana przez producentów pojazdu. Dodatkowo nie można przesadzać z rozmiarami felgi. Im większa, tym większe mogą okazać się opory toczenia. Zmiana tych parametrów ma ogromne znaczenie, dlatego w tym przypadku najlepiej stosować się do zaleceń producenta i nie eksperymentować.
Dobrą wiadomością jest to, że zużyta opona, w której bieżnik jest nieco płytszy, niż na samym początku, ma mniejsze opory toczenia. To więc oznacza, że starsze opony mogą zmniejszać zużycie paliwa. Jednak to wcale nie oznacza, że można zapomnieć o wymianie ogumienia.
Im starsza opona, tym mniejsze są jej zdolności do zachowania optymalnych warunków bezpieczeństwa w czasie jazdy. Obniża się przyczepność i wytrzymałość opony na obciążenia. Przez to może zwiększyć się ryzyko wpadnięcia w poślizg, droga hamowania może znacząco się wydłużyć, zaś ogumienie gorzej radzić sobie będzie na mokrej nawierzchni. Nie można przekładać parametrów energooszczędnych nad bezpieczeństwo, dlatego konieczne jest regularne wymienianie opon, kiedy poziom bieżnika będzie za niski.
Wiedząc już nieco więcej na temat tego, jak opony wpływają na poziom zużycia paliwa, można zdecydować się na model, który będzie w stanie pomóc osiągnąć zadowalające efekty.
(fot. pixabay.com)