Słyszałaś o katalizatorze, ale nie masz pojęcia, do czego służy, jak wygląda? To metalowa puszka, która znajduje się na spodzie każdego samochodu. Zadaniem tej części jest dbanie o to, by toksyczność spalin została zmniejszona. Praca katalizatora zazwyczaj jest prawidłowa, jednak mogą zdarzyć się usterki, które powodują zaburzenie jego pracy. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Katalizator umieszczony jest w każdym samochodzie. Nie ma znaczenia, czy auto napędzane jest benzyną, czy gazem. To część, która dba o to, by spaliny, które wydostają się z samochodu, były jak najmniej szkodliwe dla zdrowia oraz by ich skład był zobojętniały. Obecnie nowoczesne auta muszą spełniać określone wytyczne wyznaczone przez Unię Europejską. Modyfikacje w prawie spowodowane są zmianami, jakie zachodzą w środowisku. W trosce o zdrowie i ekologię należy zadbać o to, by samochody produkowały jak najmniej szkodliwych oparów. Do tego niezbędny jest sprawnie działający katalizator.
Katalizator składa się z kilku części:
Zastanawiasz się, czy w razie awarii można usunąć katalizator z samochodu? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – nie można. Polskie prawo zabrania wycinania katalizatora z samochodu. Każdego roku samochód ma obowiązek przejść przegląd – jeśli diagnosta wykryje, że samochód ma wycięty katalizator, to auto go nie przejdzie i nie zostanie dopuszczone do ruchu drogowego. Przyczyną tego jest to, że samochód bez katalizatora nie ma szans spełniać norm emisji spalin, przez co poruszanie się nim negatywnie wpływa na zdrowie i środowisko.
Niestety ta część samochodu może się zużywać, a jej praca może zostać zaburzona. Jeśli katalizator jest już zużyty, pojawić się mogą charakterystyczne objawy wskazujące na to, że konieczna jest jego wymiana. Często opisywane jest grzechotanie w dolnej części samochodu, które da się usłyszeć w czasie jazdy. Ten niepokojący dźwięk pojawić się może wtedy, gdy część katalizatora została ukruszona. Kolejnym niepokojącym objawem jest nagły spadek mocy silnika lub wzrost zużycia paliwa bez wprowadzenia zmian w technice jazdy. Inny objaw to zapalona kontrolka, która pojawiać się może przy większej prędkości.
Jeśli dojdzie do awarii lub zużycia katalizatora, konieczne jest naprawienie usterki. Kierowca może zdecydować się na wymianę katalizatora na nowy. Na rynku dostępne są oryginalne katalizatory, a także nieco tańsze zamienniki. Dostępne są również katalizatory używane, jednak przed ich kupieniem warto się upewnić, że nie są zniszczone lub zużyte.
(fot. pixabay.com)