June McCarroll – kim jest rewolucjonistka motoryzacyjna?

June McCarroll – kim jest rewolucjonistka motoryzacyjna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy motoryzacja to męski świat? Były i są kobiety, które udowodniły i udowadniają, że nie! Przykładem jest June McCarroll, zyskała ona miano motoryzacyjnej rewolucjonistki. Z zawodu była lekarką, jednak z kreatywnym umysłem, co pozwoliło jej stać się jedną z najbardziej znanych kobiet, które zmieniły oblicze motoryzacji.

Kreatywność i determinacja – cała dr June McCarroll

June McCarrol urodziła się w roku 1867, jej matka zmarła zaledwie pięć miesięcy po tym wydarzeniu. Swoje dzieciństwo spędziła w Adirondacks, jednak pod koniec lat 80. XIX wieku przeniosła się do Los Angeles w Kalifornii. Na początku XX wieku studiowała w Chicago. Jej determinacja widoczna była już podczas początkowych lat pracy jako lekarka. Była bowiem jedynym praktykującym medykiem pomiędzy Morzem Salton a Palm Springs, obsługiwała także indiańskie rezerwaty na tym obszarze, nie narzekała więc na brak zajęć.

Pewnego dnia podczas jazdy do swojego gabinetu została zepchnięta z trasy przez ciężarówkę. Na szczęście nie doznała większych obrażeń, a ten wypadek był początkiem walki o zmiany w ruchu drogowym, jakie miały się w końcu dokonać właśnie za sprawą June McCarroll i jej determinacji. Stwierdziła bowiem, że do wypadnięcia z drogi by nie doszło, gdyby na jezdni pojawiły się pasy dzielące ją na pół. Lokalne władze nie zainteresowały się tym pomysłem, pozostawiły go bez odpowiedzi. June się jednak nie poddawała i wraz ze stowarzyszeniami kobiecymi rozpoczęła kampanię, która w końcu miała poskutkować pasami na drodze na trasach stanowych.

Pasy ruchu na całym świecie

Dziś system pasów ruchu obowiązuje na całym świecie, jest naprawdę niewiele miejsc, gdzie ich brakuje. W Polsce na przykład są to raczej małe miejscowości, które do tego nie są poprzecinane drogami wojewódzkimi lub powiatowymi. Jak widać, June McCarroll miała ogromny wpływ na rozwój transportu i motoryzacji jedną, wydawać by się mogło tak oczywistą (choć nie w tamtych czasach), zmianą na jezdni. Oczywiście pasy na przestrzeni blisko 100 lat ewoluowały. Teraz stanowią niezbędny dodatek do znaków pionowych, często są jedynymi, którymi kierowcy mają się sugerować. 

Asystent pasa ruchu – nie byłoby tego bez dr June McCarroll

Pomyśleć, że asystent pasa ruchu, funkcja w nowoczesnych samochodach, która wykorzystywana jest przez prawie wszystkich producentów, nie miałaby najmniejszego sensu i prawdopodobnie nie powstałaby, gdyby nie ten nieszczęśliwy wypadek June McCarroll.

W końcu wspomniany asystent to świetny sposób na ostrzeganie kierowcy o tym, że zbacza ze swojego pasa. Funkcja ta działa dzięki kamerze umieszczonej na przedniej szybie. Co więcej, jeśli kierowca zagapi się lub nawet zasłabnie na chwilę za kierownicą, asystent sam pokieruje pojazdem nawet przez kilkadziesiąt sekund, biorąc pod uwagę informacje rejestrowane za sprawą kamery. Już w wielu przypadkach ratowało to życie i zapobiegało wypadkom na drogach.

Zdj. główne: Matt Duncan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*