Kobieta w drogówce – jak wstąpić do tej służby?

Kobieta w drogówce – jak wstąpić do tej służby?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Policjantka zatrzymująca samochód do kontroli nie jest rzadkością i nikogo taki widok już nie dziwi. Bez kobiet policja nie mogłaby istnieć. Jak wstąpić do policji i dostać się do drogówki?

Policjant drogówki zajmuje się nie tylko zatrzymywaniem za prędkość. Do jego obowiązków należą też dbałość o płynność ruchu, zabezpieczanie miejsc wypadków, pomoc podróżującym czy propagowanie bezpiecznego poruszania się po drogach. Oczywiście policjantka znajdująca się w szeregach drogówki ma takie same zadania i nie może liczyć na taryfę ulgową. Musi też być stanowcza i zdecydowana. Dla obu płci tak samo wygląda też proces dostania się do policji.

Rekrutować się do policji może każdy, kto posiada polskie obywatelstwo, nie był karany, ma pełnię praw, średnie wykształcenie i ma odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne do pracy w służbach mundurowych.

Testy i badania

Proces rekrutacji jest taki sam zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wszystko zaczyna się od testu wiedzy, gdzie trzeba odpowiedzieć na 40 pytań z zakresu działania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Test ten nie odrzuca żadnego kandydata, jednak jest punktowany, dlatego warto przygotować się do niego jak najlepiej. Informacja o zakresie materiału jest podawana z dużym wyprzedzeniem, więc nikt nie powinien mieć problemu z dobrym przygotowaniem.

Kolejny sprawdzian to test sprawności fizycznej, który odbywa się na specjalnym torze przeszkód. Testy i przeliczniki są jednakowe dla panów oraz pań. W końcu podczas codziennej służby w terenie nikt nie daje taryfy ulgowej policjantkom. 

Oba przedstawione sprawdziany odbywają się tego samego dnia w szkole policyjnej, a do kolejnych testów są dopuszczeni tylko kandydaci, którzy przeszli dotychczasowe etapy.

Jeśli kandydatce udało się zaliczyć tor przeszkód, to jest kierowana na badanie psychologiczne, które składa się na badanie indywidualne przed komputerem, rozmowę z psychologiem i podsumowanie wyników badania i rozmowy. Psycholog musi stwierdzić, czy jest wszystko w porządku, jeśli tak, to zostajemy skierowani na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa kwalifikacyjna nie różni się niczym od tych w innych dziedzinach. Sprawdza się tam motywację do podjęcia pracy w policji, zdolność autoprezentacji, postawę wobec ludzi i umiejętności skutecznej komunikacji. 

Ostatnim etapem rekrutacji są badania lekarskie, na które są dopuszczeni kandydaci o największej liczbie punktów zebranych w poprzednich etapach, pozytywnie zaopiniowani na testach i rozmowie kwalifikacyjnej. Po wszystkich badaniach następuje postępowanie sprawdzające, gdzie weryfikuje się między innymi wykształcenie i niekaralność. 

Proces rekrutacji to nie koniec

Jeśli już jesteśmy w szeregach policji, to nie od razu pełnimy służbę. Pierwszą rzeczą po zostaniu policjantką jest podstawowe szkolenie zawodowe, które trwa około 6,5 miesiąca. Po tym czasie przez pół roku trzeba pełnić rolę policjanta w oddziałach prewencji, gdzie podnosimy swoje umiejętności służbowe nabyte podczas szkolenia podstawowego. Ten etap trwa około trzech miesięcy. 

Teraz już pozostaje wykazać chęć do pracy w drogówce. Tutaj też będziemy musieli się wyszkolić z zakresu kierowania ruchem, zabezpieczania miejsca zdarzenia, przeprowadzania kontroli i doskonalenia techniki jazdy. 

Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*