Te rajdy wygrywały kobiety – TOP 5

Te rajdy wygrywały kobiety – TOP 5
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dakar, Monte Carlo, WRC i wiele innych – kobiety wielokrotnie stawały na podium najbardziej prestiżowych rajdów samochodowych na świecie. Przedstawiamy największe żeńskie gwiazdy motosportu w historii motoryzacji. 

Kobiety uczestniczyły w wyścigach samochodowych od zarania dziejów motoryzacji. I choć w tym zdominowanym przez mężczyzn świecie często musiały walczyć z wykluczeniem, to nie przeszkodziło im to odnosić znaczących sukcesów w najsłynniejszych rajdach i wyścigach. W jakich zawodach kobiety odniosły największe zwycięstwa i którym zawodniczkom je zawdzięczamy?

Brooklands

Wśród pionierek motosportu warto wymienić przede wszystkim Brytyjkę Dorothy Lewitt (1882-1922), zwyciężczynię między innymi takich zawodów jak Southport Speed Trials (1903) i Herkomer Trophy Race (1907), która w czasie swojej sportowej kariery pobiła też wiele rekordów prędkości. W historii wyścigów na trwałe zapisała się także Szkotka Margaret Allan (1906-1998), która w okresie międzywojennym ścigała się między innymi w słynnych rajdach Monte Carlo i Le Mans. Biła też rekordy prędkości na najstarszym torze wyścigowym na świecie: Brooklands w Wielkiej Brytanii. Do jej największych sukcesów należy uzyskanie odznaki za przekroczenie prędkości 120 mil/h na tym legendarnym obiekcie, co udało się tylko 4 kobietom.

Tulip Rally

Jedną z pierwszych królowych motosportu była urodzona w 1934 roku Pat Moss, siostra legendarnego kierowcy Formuły I Stirlinga Mossa. Swoją karierę rozpoczęła w wieku 18 lat, gdy zaczęła jeździć w rajdach klubowych. W połowie lat 50. zadebiutowała w poważnych imprezach motorowych – rajdach RAC (Rajd Wielkiej Brytanii). Pierwsze zwycięstwo odniosła w 1960 roku w belgijskim rajdzie Liège-Rzym-Liège, startując w Austin-Healey 3000. Na podium stawała też w kolejnych latach, zajmując 2. miejsce w RAC Rally (1961) i 3. pozycję w Rajdzie Safari w Afryce Wschodniej (1962). Jej największy sukces to pierwsze miejsce w holenderskim Tulip Rally, który odniosła w 1962 roku, prowadząc Mini Coopera. Swoją karierę zakończyła w 1974 roku. 

Rajd Monte Carlo

Wielkie sukcesy w motosporcie osiągnęła też Amerykanka Denise McCluggage (1927-2015), której znakiem rozpoznawczym był biały hełm w różowe kropki. Do największych osiągnięć sportowych tej zafascynowanej szybką jazdą dziennikarki należy zwycięstwo w kategorii Grand Touring w Sebring w 1961 roku w  Ferrari 250 GT, a także zwycięstwo w jednej z klas w prestiżowym Rajdzie Monte Carlo w 1964 roku, które wywalczyła w Fordzie Falconie. Wygrywała też liczne wyścigi przeznaczone dla kobiet. Karierę zakończyła pod koniec lat 60.

WRC – Rajdowe Mistrzostwa Świata

Jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w dziejach motosportu jest francuska Michèle Mouton. Ta mistrzyni prędkości zadebiutowała w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 1974 roku, czyli w okresie, gdy kobiety w rajdach samochodowych nie były codziennym widokiem. W 1981 roku jako pierwsza kobieta odniosła zwycięstwo w prestiżowym Rajdzie San Remo we Włoszech. Rok później, po zwycięstwie w Pons wywalczyła wicemistrzostwo świata. Na najwyższym stopniu podium stawała jeszcze w 1984 i 1985 roku, wygrywając amerykańskie zawody Pikes Peak International Hill Climb. W sumie wystartowała w 50 rajdach i 9 razy stawała na podium. Rajdową karierę zakończyła w 1986 roku. Jej sukcesów w rajdach z cyklu World Rally Championship nie powtórzyła dotąd żadna kobieta.

Rajd Dakar

Legendarny Rajd Dakar to jedna z największych imprez motoryzacyjnych na świecie, organizowana nieprzerwanie od 1978 roku. Pierwszą kobietą, która wzięła w niej udział, była debiutująca w 1988 roku na motocyklu Niemka Jutta Kleinschmidt. W 1994 roku po raz pierwszy startowała w kategorii samochodów. W 1997 roku wygrała dwa etapy imprezy, a dwa lata później po raz pierwszy stanęła na podium. W 2001 roku zwyciężyła całe zawody  kierując Mitsubishi Pajero. Na podium stawała jeszcze dwukrotnie: w 2002 i 2005 roku. Jej sukcesów nie udało się dotąd powtórzyć żadnej z zawodniczek, mimo że w rajdzie startuje coraz więcej pań.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*