W jaki sposób skontrolować stan klimatyzacji przed podróżą?

W jaki sposób skontrolować stan klimatyzacji przed podróżą?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyprawa turystyczna jest przedsięwzięciem wymagającym specjalnych przygotowań, a klimatyzacja jest jednym z elementów, na który warto zwrócić podczas nich szczególną uwagę.

Jakie kroki podjąć, zanim zdecyduje się o tym, aby oddać klimatyzację do kontroli?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, zanim podejmie się decyzję o oddaniu klimatyzacji w aucie do kontroli, jest odpowiednia profilaktyka, która pozwoli uniknąć bardziej kosztownych napraw, co przed wyjazdem na wakacje może okazać się nieoczekiwanym kosztem, znacznie utrudniającym realizację podróży. 

Na początku należy dbać o to, aby regularnie wymieniać filtr osuszacza. Należy robić to co najmniej co dwa lata oraz przy poważniejszych naprawach klimatyzacji. Dlaczego jest to ważne? Prawidłowo funkcjonujący osuszacz odpowiada za niesamowicie ważną kwestię, czyli odbieranie wilgoci i oczyszczanie czynnika z brudu. To właśnie on jest tym elementem, który wpływa na to, że cały układ klimatyzacji działa prawidłowo.

Drugi element, który jest równie ważny i także jest filtrem, to filtr kabinowy. Odpowiada za przepływ powietrza do kabiny. Zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza jest połączone z oczyszczaniem z pyłków, a także innych substancji niekorzystnie wpływających na jakość jazdy i przede wszystkim zdrowie pasażerów. Wymiana powinna być przeprowadzana najlepiej co sześć lub dwanaście miesięcy.

Zwracanie uwagi na te kwestie chroni pasażerów i osobę, która prowadzi pojazd, przed niebezpiecznymi zarazkami i bakteriami, a także zabezpiecza domowy budżet przed większymi, nieplanowanymi wydatkami, które w niektórych przypadkach mogą pokrzyżować nawet plany turystyczne. 

Kontrola klimatyzacji przed podróżą – na co należy zwrócić uwagę?

Przechodząc do meritum tego tematu: należy przede wszystkim zwrócić uwagę, gdzie znajduje się najbliższy zakład, który oferuje optymalne ceny oraz kompleksowy zestaw usług. Wydawać by się to mogło dość prozaiczną kwestią, jednak klimatyzacja wymaga tego, aby zajął się nią wyłącznie wykwalifikowany fachowiec, który będzie umiał zlokalizować usterkę, a także skutecznie ją naprawić. Można się wybrać do profesjonalisty, u którego przeprowadza się regularne przeglądy lub skorzystać z polecenia.

Za sprawą tego, że regularnie wymienia się wcześniej wspomniane filtry – kabinowy oraz osuszacza – będzie można prawdopodobnie znacznie obniżyć koszty naprawy lub całkowicie uniknąć dodatkowych opłat, jeżeli naprawy są przeprowadzane systematycznie. 

Jak przebiega kontrola klimatyzacji?

To, co robi się w warsztacie, polega głównie na stałej sekwencji czynności, mających na celu sprawdzenie czy klimatyzacja przede wszystkim działa prawidłowo, a także jakie ruchy będą najbardziej skuteczne, jeżeli chodzi o naprawę usterek. Na początku, żeby sprawdzić stan szczelności układu, stosuje się azot ze specjalną pianką. Pozostaje ona w miejscach, gdzie pojawiają się wycieki, które w przyszłości mogą skutkować poważną awarią lub po prostu nieprawidłowym działaniem całego systemu. Mogą to także być inne techniki, o szczegóły warto zapytać głównego mechanika w danym zakładzie.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego oraz oleju. Przechodzi się do niego, gdy już wiadomo, że nie występują wycieki. W trakcie regularnej eksploatacji poziom tych dwóch substancji może się obniżyć, a są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego układu – olej odpowiada na przykład za smarowanie sprężarki. 

Następne etapy, które są szczególnie ważne podczas zapewniania odpowiedniego stanu całego systemu, to kontrola odpływu wody z parownika, temperatury oraz dezynfekcja układu klimatyzacji. Pierwsza z czynności opiera się na tym, że sprawdza się drożność gumowej rurki, która odpowiada za odprowadzanie wody z parownika. Kontrola temperatury zaś polega na tym, że sprawdza się liczbę stopni przy kratkach nawiewów w kabinie. Dzięki temu można sprawdzić, czy układ klimatyzacyjny naprawdę zapewnia tę temperaturę, którą się ustawi. Ostatnim etapem jest dezynfekcja układu klimatyzacji. Najczęściej stosuje się do tego ozon. Ta procedura polega na tym, że substancja jest wprowadzana do wnętrza auta. Po uruchomieniu klimatyzacji i wewnętrznego obiegu jest po wszystkim. 

Jak widać, odpowiednia kontrola klimatyzacji jest dość złożoną procedurą, dlatego można odpowiednio wcześniej zarezerwować wizytę w warsztacie, aby w przypadku wystąpienia komplikacji można było mieć wystarczająco czasu na wykonanie naprawy, a także rozdysponowanie odpowiedniej kwoty.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*