Sprawdzenie klimatyzacji przed długą trasą – jak to skutecznie zrobić?

Sprawdzenie klimatyzacji przed długą trasą – jak to skutecznie zrobić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Długa podróż w upalny dzień będzie przyjemna, tylko jeśli klimatyzacja w samochodzie jest w pełni sprawna. Co zrobić i jak sprawdzić klimatyzację na wyjazd tak, żeby nie odmówiła posłuszeństwa?

Niegdyś rzadkie udogodnienie, a dziś standardowe wyposażenie samochodu. Klimatyzacja to układ, który ma za zadanie nie tylko zwiększyć komfort jazdy, ale też poprawić bezpieczeństwo, dlatego to bardzo istotny element samochodu.

Serwis to podstawa

Każdy z nas wymienia olej w silniku, czy zmienia opony zależnie od sezonu. To typowe czynności serwisowe w samochodzie, które muszą odbyć się przynajmniej raz w roku. Podobnie jest z układem klimatyzacji. Każdego roku cały system powinien zostać sprawdzony przez specjalistę, odgrzybiony i uzupełniony do nominalnej ilości czynnika. Warto też włączać klimatyzację nie tylko podczas upałów, ale regularnie przez cały rok. Dzięki temu układ nie jest zastany, a ewentualne awarie mniej prawdopodobne. Pamiętajmy, że używana regularnie klimatyzacja, to sprawna klimatyzacja. 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do działania całego systemu, to warto podjechać do specjalisty, który obejrzy wprawnym okiem każdy element, posłucha, czy nie ma niepokojących dźwięków i sprawdzi na profesjonalnych maszynach, czy nigdzie nie ma nieszczelności. Przy okazji takiego serwisu sprawdza się także, czy filtr kabinowy nie wymaga wymiany. Ważną częścią kontroli jest także odgrzybianie, które odbywa się za pomocą specjalnych środków lub – coraz częściej – przy pomocy ozonu. Ozon jest używany ze względu na jego bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu bakterii i drobnoustrojów, co później przekłada się na nasze zdrowie. 

Co mogę zrobić sama?

Samodzielne sprawdzenie klimatyzacji ogranicza się do kilku czynności, do których nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu. 

Najprostszym do sprawdzenia jest temperatura. W celu weryfikacji, czy klimatyzacja działa wydajnie, wystarczy przyłożyć rękę do kratki nawiewu i zweryfikować, jak zimne powietrze wylatuje. Jeśli klimatyzacja jest wydajna, to ręka szybko powinna zmarznąć. Jeszcze lepiej, jeśli przy takiej czynności mamy termometr. Po włożeniu termometru do kratki wentylacyjnej powietrze powinno mieć poniżej 8 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że jeśli powietrze jest cieplejsze niż 10 stopni, to znaczy, że układ może mieć jakąś usterkę.

Kolejna istotna czynność to odgrzybianie. W sklepach można kupić specjalne produkty, które po zaaplikowaniu mają za zadanie odgrzybić nasz układ. Nie warto kupować najtańszych preparatów, tylko nabyć te markowe. Podczas przeprowadzania czynności odgrzybiania należy ściśle stosować się do instrukcji obsługi dołączonej do produktu!

Wymiana filtra kabinowego także nie powinna być skomplikowana. W większości samochodów nie potrzeba do tej czynności żadnych dodatkowych narzędzi. Warto sprawdzić, czy filtr nadaje się jeszcze do dalszego użytkowania, czy należy go już wymienić. Lokalizacja i instrukcja wymiany filtra jest specyficzna dla każdego modelu, jednak w internecie bez problemu uda się znaleźć takie informacje.

Ostatnia czynność, jakiej można się podjąć, to nasłuchiwanie, czy w czasie kiedy klimatyzacja działa, docierają do nas niepokojące dźwięki. W przypadku kiedy włączymy klimatyzację i spod maski słychać hałas, może to oznaczać, że któryś element wymaga weryfikacji.

Zdjęcie główne: Rachel Claire/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*