Myjnia bezdotykowa czy ręczna – zalety i wady

Auto SPA
Myjnia bezdotykowa czy ręczna – zalety i wady
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne wizyty w myjni to podstawa dbania o samochód. Wielu kierowców zastanawia się, który wariant będzie lepszy – myjnia bezdotykowa czy ręczna? Przedstawiamy ich wady i zalety. 

Myjnia bezdotykowa

Procesy kosmetyczne na myjni bezdotykowej odbywają się z wykorzystaniem wysokociśnieniowych urządzeń, które wyrzucają wodę wraz z detergentami. Myjnie bezdotykowe można podzielić na myjnie modułowe i kontenerowe.

Pierwszy typ jest zdecydowanie tańszy, ponieważ charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami. Będzie doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie zwykle ruch samochodowy jest mały. Myjnia modułowa sprawdzi się na małych działkach, gdzie nie ma możliwości postawienia czegoś większego. Może stanowić także uzupełnienie stacji benzynowej lub serwisu samochodowego. Myjnie kontenerowe są większe od bezdotykowych, a ich największym atutem jest fakt, że każde ze stanowisk działa niezależnie od siebie.

Myjnia modułowa

Ten rodzaj myjni samochodowej posiada moduł, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Zawiera on w sobie takie elementy jak technologia myjąca (zazwyczaj nie jest ona zbyt zaawansowana), pojemniki na chemię i urządzenie sterujące. Zdecydowanie najważniejszym atutem tego rodzaju myjni są jej skromne gabaryty. 

Myjnia kontenerowa

Myjnia kontenerowa charakteryzuje się tym, że cała technologia umiejscowiona jest w specjalnym kontenerze, który niekiedy służy również jako pomieszczenie służbowe. Takie rozwiązanie wymaga znacznie większej ilości miejsca niż w przypadku myjni modułowej, lecz ważną zaletą jest niezależność poszczególnych stanowisk. Dużym plusem jest także szybki i sprawny dostęp do wszystkich komponentów, dzięki czemu w łatwy sposób można uzupełnić chemię czy podjąć się naprawy. Myjnia kontenerowa może pochwalić się zaawansowaną technologią, jednak warto pamiętać, że generuje to większe koszty.

Zalety i wady myjni bezdotykowej

Wśród największych zalet należy przede wszystkim wskazać całodobowy dostęp – z myjni można korzystać bez żadnych ograniczeń o dowolnej godzinie. Problemem mogą być długie kolejki, jednak nie będziemy musieli się nimi przejmować, gdy zdecydujemy się umyć samochód o mniej popularnej porze, na przykład w nocy. Cena za 1 minutę wynosi zazwyczaj około złotówki. Standardowy czas całego procesu pielęgnacyjnego to mniej więcej 10 minut – w efekcie koszt umycia auta to 10 złotych, co jest naprawdę korzystną finansowo propozycją.

Dużym atutem jest możliwość wybrania konkretnego programu mycia. Możemy ograniczyć się do samej wody lub użyć specjalistycznych detergentów. Myjnia bezdotykowa gwarantuje szybkie i proste mycie samochodu bez obawy o porysowanie lakieru.

Przechodząc do wad, należy wskazać na niedokładność. Jeżeli nasz pojazd jest bardzo zabrudzony i znajdują się na nim zaschnięte plamy, jego umycie będzie niemożliwe bez użycia szczotki lub gąbki. Kolejną niedogodnością jest słabe dosuszenie karoserii oraz brak informacji o stosowanych kosmetykach.

Myjnia ręczna

Udanie się na myjnię ręczną to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zabrudzeń z samochodu. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie sami zadbać o czystość naszego pojazdu, warto przekazać go w ręce profesjonalistów. Podczas mycia wykorzystywane są specjalistyczne szczotki i środki czystości, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, z jakimi detergentami będzie miał do czynienia nasz samochód.

Wśród największych zalet myjni ręcznych znajduje się skuteczność i niezwykła dokładność, dzięki którym będziemy w stanie pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Możemy ponadto zamówić usługę czyszczenia tapicerki czy woskowania. Jeżeli zdecydujemy się na dobrą myjnię, jakość świadczonych usług będzie na najwyższym poziomie. 

Jeżeli chodzi o wady myjni ręcznych – jest to przede wszystkim wysoka cena. Najniższy koszt usługi, z jakim możemy się spotkać, to około 15 zł, choć w większości przypadków będzie on oscylował w okolicach 25 zł. Warto pamiętać też o tym, że oddając samochód w cudze ręce, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że będzie on bezpieczny. Dlatego też nie warto oszczędzać na takiej usłudze i wybrać znaną, zaufaną firmę.

Problemem może być również fakt dostępności myjni ręcznej – coraz częściej można spotkać się z technologiami bezdotykowymi lub automatycznymi. Przed wybraniem się na taką myjnię musimy także sprawdzić, czy jest ona obecnie otwarta. Niestety w przypadku myjni ręcznych nie możemy liczyć na całodobową obsługę.

Dlaczego pielęgnacja samochodu jest tak ważna?

Pielęgnacja samochodu to nie tylko opłukanie go wodą. Warto od czasu do czasu użyć profesjonalnych środków, poddać go woskowaniu, a także odkurzyć wnętrze. Wszystkie te opcje dostępne są na większości myjni samochodowych. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy odwiedzić takie miejsce, by utrzymać lakier samochodowy w dobrej kondycji. Dzięki odpowiedniej kosmetyce nasz pojazd będzie wyróżniał się na tle innych swoim połyskiem i intensywnością koloru. Wykorzystując specjalistyczne preparaty, zapewnimy mu ponadto ochronę przed działaniem różnych niekorzystnych czynników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*