Co negatywnie wpływa na zużycie paliwa? Najważniejsze kwestie

Eko driving
Co negatywnie wpływa na zużycie paliwa? Najważniejsze kwestie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie samochodu nie jest tanie – lwią część wydatków stanowią koszty paliwa. Od czego zależy spalanie pojazdu i jak o nie zadbać?

Zbyt wysokie zużycie paliwa w pojeździe

Problem szybkiego zużywania paliwa dotyczy sporej części kierowców. Koszty tankowania to jeden z największych wydatków podczas każdej podróży – wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby zmniejszyć zużycie paliwa, a jednocześnie zaoszczędzić. Wpływ na spalanie ma duża liczba czynników, o których nie wszyscy wiedzą. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny wysokiego wykorzystania paliwa – warto o nich pamiętać przed wyruszeniem w trasę.

Przyczyny nadmiernego zużycia paliwa

Powodów takiego stanu może być wiele, jednak większości z nich możemy zapobiec, dbając odpowiednio o samochód. Utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym i zapewnienie sprawnej pracy wszystkich mechanizmów przełoży się nie tylko na bardziej ekonomiczną jazdę, ale także większe bezpieczeństwo na drodze. Warto pamiętać o tym na bieżąco i regularnie kontrolować stan samochodu, co pozwoli nam uniknąć podobnych problemów w trakcie jazdy.

  1. Niskie ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach może mieć znaczący wpływ na spalanie paliwa w naszym pojeździe. Skutki możemy odczuwać nawet przy niewielkim niedoborze. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy regularnie sprawdzać poziom ciśnienia w oponach – możemy zrobić to przy pomocy ciśnieniomierza bądź u mechanika samochodowego. Odpowiednie wartości ciśnienia możemy znaleźć na oponie.

  1. Jazda z włączoną klimatyzacją

Przyczyna może wydawać się prozaiczna, jednak w praktyce włączony układ klimatyzacji może powodować znacznie większe zużycie paliwa. Problem pojawia się zazwyczaj w ciepłe dni, kiedy większość kierowców włącza klimatyzację dla zwiększenia komfortu jazdy. Obciążony układ klimatyzacji może mieć negatywny wpływ na pracę silnika, a co za tym idzie – powodować większe spalanie.

  1. Duże obciążenie samochodu

Sytuacja najczęściej ma miejsce w momencie, w którym przewozimy naszym samochodem ciężkie przedmioty, zbliżone wagą do maksymalnego obciążenia auta. Może nastąpić również w przypadku przewożenia zamontowanego na dachu dodatkowego bagażnika. Taki element wyposażenia może również zwiększać opór powietrza, przez co nasz pojazd będzie musiał wykorzystać więcej mocy silnika.

  1. Zabrudzony filtr powietrza

Niedrożny filtr powietrza to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernego spalania paliwa. Tego typu sytuacja najczęściej spotykana jest w przypadku pojazdów, które często poruszają się po mieście. Zadaniem filtra jest zbieranie zanieczyszczeń oraz uniemożliwienie im przedostania się do silnika. Kiedy filtr jest zabrudzony, do silnika dociera znacznie mniej powietrza, co powoduje zwiększenie zużycia paliwa.

  1. Stary lub niewłaściwie dobrany olej

Kolejnym powodem nadmiernego zużycia paliwa może być olej – zarówno silnikowy, jak i przekładniowy w skrzyni biegów. Powinniśmy pamiętać o regularnym wymienianiu każdego płynu eksploatacyjnego w pojeździe. Stary, zbyt zabrudzony lub nieodpowiednio dobrany olej nie będzie poprawnie wykonywał swojej funkcji, jaką jest zmniejszenie tarcia pomiędzy poszczególnymi częściami układów. Większe tarcie przekłada się na wyższe spalanie paliwa przez nasz pojazd.

  1. Niesprawny układ hamulcowy

Niepoprawne działanie elementów układu hamulcowego to przede wszystkim ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa, jednak może mieć także negatywny wpływ na zużycie paliwa. Najczęściej problemy związane z tym układem pojawiają się na skutek nieodpowiedniego lub starego płynu hamulcowego. W przypadku niewykonywania odpowiedniej pracy układu hamulcowego niektóre części mogą ulec nadmiernej eksploatacji i doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania, a co za tym idzie, większego zużycia paliwa. 

Pozostałe przyczyny nadmiernego zużycia paliwa

Negatywny wpływ na zwiększenie zużycia paliwa w naszym pojeździe może mieć wiele elementów. Przedstawione powyżej punkty pokazują najczęstsze problemy, z którymi mogą zmagać się kierowcy. Samych przyczyn jest jednak znacznie więcej – zaliczyć do nich możemy również zużyte świece zapłonowe czy nieodpowiednio ustawioną geometrię kół. Mogą to być także uszkodzenia układów, na przykład klimatyzacji czy chłodzenia, a także różnego rodzaju usterki po wypadkach.

Należy pamiętać o tym, że zbyt duże spalanie paliwa może być sygnałem, który daje nam do zrozumienia, że nasz pojazd nie pracuje prawidłowo. Jeśli po zastosowaniu się do powyższych punktów nie zauważymy różnicy w zużyciu paliwa, powinniśmy podjąć kolejny krok, którym będzie udanie się do mechanika. Specjalista posiadający odpowiednie kwalifikacje powinien wskazać nam główną przyczynę nadmiernego spalania oraz pomóc ją zniwelować.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*