Jak działają ubezpieczenia transportowe?

Jak działają ubezpieczenia transportowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W transporcie drogowym można wyróżnić bardzo szeroką grupę ubezpieczeń. Kierowcy są narażeni na różne ryzyka, przed którymi warto odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć. O kwestie ubezpieczeń transportowych powinien zadbać każdy odpowiedzialny przedsiębiorca, któremu zależy na najwyższym poziomie świadczenia usług i bezpieczeństwie pracowników.

Ubezpieczenia transportowe – najważniejsze informacje

Ubezpieczenia transportowe dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Jeden z głównych podziałów rozróżnia ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Ubezpieczeniem obowiązkowym jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, wymagane w przypadku każdego zarejestrowanego pojazdu. Jego zadaniem jest ochrona osób poszkodowanych w wypadku lub kolizji spowodowanych przez kierowcę pojazdu ubezpieczonego. Polisa OC jest obowiązkowa zarówno w Polsce, jak i za granicą, a jej brak wiąże się z bardzo wysokimi karami finansowymi. Monitorowaniem ubezpieczeń pojazdów zajmuje się UFG. Wśród dobrowolnych ubezpieczeń transportowych znajdują się m.in. AC, NNW, assistance, OCP (OC Przewoźnika) i OCZPD (ubezpieczenia pod licencję).

Rodzaje dobrowolnych ubezpieczeń transportowych

Autocasco, czyli AC, to najpopularniejsze dobrowolne ubezpieczenie. Warto je wykupić dla pojazdów, ponieważ gwarantuje ochronę przed szkodami finansowymi powstałymi na skutek zdarzeń losowych lub innych osób. AC dotyczy nie tylko samych kolizji, stłuczek i wypadków, lecz także takich sytuacji jak kradzież, pożar, zjawiska naturalne czy dewastacja. NNW to ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Dzięki takiej polisie kierowca i pasażerowie pojazdu mogą liczyć na otrzymywanie świadczeń finansowych, jeśli wypadek bardzo mocno odbił się na ich zdrowiu. W większości przypadków NNW obejmuje koszty leczenia i późniejszej rehabilitacji. Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem transportowym jest assistance, dzięki któremu kierowca może liczyć na pomoc w sytuacji kolizji czy awarii na drodze. Ubezpieczenie tego typu obejmuje m.in. holowanie, organizację transportu zastępczego, a czasami nawet szybką naprawę na miejscu zdarzenia.

Dobrowolne, ale tylko teoretycznie!

Teoretycznie dobrowolnym ubezpieczeniem – aczkolwiek w praktyce obowiązkowym, jeśli chcemy przyjmować zlecenia transportowe od większych firm – jest ubezpieczenie OCP, czyli OC Przewoźnika. W zakresie takiej polisy jest zabezpieczenie na wypadek kradzieży towaru, jego uszkodzenia czy dostarczenia po terminie. Przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe powinni się także zabezpieczyć, wykupując OCZPD. Takie ubezpieczenie działa bardzo podobnie do OCP, jednak obejmuje również zabezpieczenie finansowe pod uzyskanie licencji transportowej, które wynosi odpowiednio: 9 000 € za pierwszy pojazd oraz 5 000 € za każdy kolejny. Posiadanie OCZPD sprawia, że nie musimy „mrozić” środków w ramach zabezpieczenia pod uzyskanie licencji.

Fot.: Joseph Paul/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*