Artykuł sponsorowany
Praca fizyczna towarzyszy ludzkości praktycznie od zawsze. Jest ona nierozerwalnie połączona z wysiłkiem i dużym trudem, dlatego wciąż powstają coraz bardziej nowoczesne technologie i sposoby na to, by ułatwić sobie zadania wymagające fizycznego zaangażowania. Dźwignice powstały jako rozwiązanie problemu podnoszenia i przemieszczania dużych, ciężkich ładunków. Dowiedz się, czym są te maszyny i gdzie znajdują zastosowanie.
Dźwignice należą do grupy urządzeń dźwigowo-transportowych i służą przede wszystkim do przemieszczania pionowego i poziomego ładunków oraz zwierząt, a nawet ludzi na niewielkie odległości, w ruchu przerywanym. Stanowią one liczną grupę środków transportu bliskiego i wykorzystywane są w wielu branżach, między innymi w przemyśle. Podnoszenie ładunków w dźwignicy odbywa się za pomocą cięgna zakończonego hakiem lub innym urządzeniem chwytnym, jak na przykład szekle. Rolę samego cięgna pełnią z kolei zazwyczaj liny stalowe.
Branżami w których najczęściej wykorzystuje się dźwignice są transport oraz przemysł. Duże ładunki na samochód czy statek można przetransportować właśnie za pomocą tych urządzeń. Mowa tu o gabarytach towaru, których nie da się przewieźć za pomocą wózka widłowego czy podobnych maszyn. Również w przemyśle ciężkim dźwignice pełnią bardzo ważną rolę. Dzięki nim przenosić można ogromne maszyny produkowane w fabrykach oraz inne produkty pracy takich zakładów. Dźwignice pozwalają na bezpieczne i w miarę bezproblemowe przetransportowanie towarów czy załadunków o dużych gabarytach w określone miejsce.
Mechanizm działania dźwignic jest raczej prosty i wykorzystuje się go w bardzo wielu miejscach. Nawet, jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, z tą mechaniką masz do czynienia na co dzień. Są to wszelkiego rodzaju dźwigi, na przykład widny lub ruchome schody, podesty ruchome, żurawie czy układnice magazynowe. Na takiej samej zasadzie działa również suwnica bramowa. Poza tym, że dźwignice usprawniają pracę wielu sektorów przemysłu oraz transportu, ułatwiają także codzienne życie zwykłych ludzi. Nawet kołowrotek przy studni działa na podstawie tej samej mechaniki, co wszystkie dźwignice. Jest to system prosty, ale bardzo skuteczny.
Zdj. główne: Aleksey Malinovski/unsplash.com