Jak chronić się przed złodziejami paliwa? Najprostsze rozwiązania!

Baza wiedzy
Jak chronić się przed złodziejami paliwa? Najprostsze rozwiązania!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Złodzieje paliwa to zmora kierowców. Straty wynikające z tego procederu mogą być naprawdę duże. Jak można uchronić się przed złodziejami paliwa?

Czy są skuteczne metody na zapewnienie sobie ochrony przed złodziejami paliwa?

Wielu kierowców zastanawia się, czy jest możliwe to, aby skutecznie uchronić się przed wykradzeniem paliwa z baku własnego auta. To problem, który występuje w wielu częściach świata i Europy – także w Polsce. Wśród poszkodowanych znajdują się niemal wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którzy poruszają się pojazdami napędzanymi paliwem, które można zakupić na stacjach. Na odpowiednią ochronę przed złodziejami szczególną uwagę powinny zwrócić także duże przedsiębiorstwa. Straty wynikające z kradzieży mogą być liczone nawet w milionach – ze względu na wysokie ceny paliwa.

Wydawać by się mogło, że producenci aut, motocykli, czy TIR-ów wiedzą, jak odpowiednio wyposażyć swoje maszyny. Jednak złodzieje zawsze znajdują sposób na to, żeby obejść standardowe zabezpieczenia i ukraść paliwo. W takiej sytuacji każdy kierowca powinien należycie się przygotować do tego, żeby ochronić swój bak. Na szczęście jest na to parę sposobów.

Alarmy ostrzegające – skuteczny sposób na przeciwdziałanie złodziejom paliwa

Nierzadko zdarza się, że złodzieje paliwa potrzebują naprawdę niewiele czasu na to, żeby pokonać wszelkie fabryczne zabezpieczenia zbiornika paliwa. Posługują się przy tym specjalistycznymi narzędziami lub po prostu używają łomu. 

W większości przypadków otwierają korek zabezpieczający i instalują aparaturę, która wyciąga paliwo z baku. W momencie, kiedy napotykają trudności, są w stanie trwale zniszczyć wszystkie elementy zabezpieczające, co skutkuje nie tylko późniejszą utratą paliwa, ale także poważnymi awariami całego systemu.

Rozwiązaniem są alarmy ostrzegające. Mogą one dać znać kierowcy czy nawet osobom w otoczeniu TIR-a lub auta, że ktoś próbuje ukraść paliwo. Sygnały są zazwyczaj wysyłane za pośrednictwem alarmu dźwiękowego czy migających lampek w rzucającym się w oczy kolorze. Taki alarm jest bardzo skuteczny, bo nie pozwala złodziejowi skupić się na wykradaniu paliwa, co często powoduje, że rezygnuje z popełnienia przestępstwa.

Zamki ochronne – jedna ze standardowych metod

Do jednych ze standardowych metod ochronnych należy montowanie zamków. Są zazwyczaj wykonane ze stali. Nieprzypadkowo używa się tego materiału. Bardzo trudno go przeciąć nożyczkami czy szczypcami lub naruszyć jego powierzchnię w inny sposób. Stal działa również w inny sposób – robi dużo hałasu, kiedy ktoś próbuje się uporać z solidnie wykonanym pierścieniem.

Warto zaznaczyć, że złodzieje, kiedy będą mieli odpowiednie warunki – brak ludzi wokół i wystarczająco dużo czasu – prawdopodobnie i tak uporają się z zamkiem ochronnym. Jednak warto inwestować w takie środki, ponieważ na pewno utrudniają złodziejom wykradnięcie paliwa. Zamki ochronne mogą być kupione w wersji uniwersalnej, a także wykonane na miarę.

Warto łączyć różne środki ochronne

Jeżeli chodzi o ochronę paliwa w posiadanym pojeździe, to warto mocno przeszukać oferty sklepów z zabezpieczeniami i wybrać takie rozwiązania, które będą umożliwiały wielopoziomową ochronę baku. Do takich sposobów należy na przykład łączenie różnych systemów, jak wymienione alarmy świetlno-dźwiękowe z zamkami ochronnymi. Tym sposobem można skutecznie zniechęcić złodzieja do kradzieży paliwa.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*