Artykuł sponsorowany
Konserwacja opon po zdjęciu z pojazdu jest bardzo istotną kwestią. Kiedy przychodzi czas zmiany opon, warto pomyśleć o ich przechowywaniu do kolejnego sezonu. Nieprawidłowa konserwacja i złe przechowywanie mogą mieć negatywne konsekwencje dla opon. Zadbaj więc o to.
Zanim umieścisz opony w miejscu ich magazynowania, wyczyść je dokładnie. Użyj do tego detergentu, wody i szczotki do opon. Usuniesz w ten sposób zbierany przez sezon brud i pył z hamulców. Jeżeli przechowujesz opony na felgach, pamiętaj o wyczyszczeniu także ich. Zanim zaczniesz wykonywać kolejne czynności, upewnij się, że opony są zupełnie suche.
Na czas magazynowania opony nie wymagają nakładania żadnych środków nabłyszczających ani konserwujących. Opony są wykonane z takich materiałów, żeby być odpornym na wszelkie szkodliwe czynniki, a użycie środków, które miałyby wydłużyć żywotność opon, mogłoby im wręcz zaszkodzić.
Niezależnie od temperatury, opony nie powinny być przechowywane na otwartej przestrzeni, nawet pod osłoną. Polecane jest chłodne i suche miejsce o umiarkowanej wentylacji. Nie powinno być ono narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Idealnym miejscem będzie więc piwnica albo inna przestrzeń, w której łatwo jest kontrolować warunki otoczenia. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się jakieś źródło ciepła, opony powinny być przed nim osłonięte. Konieczne jest także unikanie wahań poziomu temperatury i wilgotności w miejscu przechowywania opon.
Na stronie https://dodas.pl/ dostępne są różnego rodzaju regały, które mogą posłużyć do przechowywania opon. Takie półki powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Specjalne regały na opony, na których z łatwością można je magazynować, można znaleźć tutaj: https://dodas.pl/category/regaly-na-opony. Dobrym rozwiązaniem mogą być także regały paletowe, które są przeznaczone do magazynowania bardzo ciężkich przedmiotów. Te z kolei dostępne są na stronie https://dodas.pl/category/regaly-paletowe.
Najbardziej należy unikać ozonu. Działa on szkodliwie na opony. Gdzie można go znaleźć? W generatorach, sprężarkach, piecach, przełącznikach, pompach zanurzeniowych czy centralnych odkurzaczach. W miejscu przechowywania opon nie powinno znajdować się żadne z tych urządzeń.
Powinno się unikać także substancji takich jak rozpuszczalniki, paliwa oraz środki smarne.
Jeżeli opony posiadają białe elementy, należy zadbać o to, żeby białe powierzchnie dotykały innych białych, a czarne innych czarnych. Jest to ważne, ponieważ tam, gdzie znajdują się białe elementy, opony są inną mieszanką niż w miejscu czarnej gumy. Jeżeli jasne powierzchnie dotykają jasnych, a czarne czarnych, to łatwiej jest zachować odcień białej gumy i unika się powstawania śladów.
Dla opon najlepszym sposobem magazynowania będzie przechowywanie ich w pozycji stojącej, ponieważ wtedy wywierany będzie mniejszy nacisk. Jeśli konieczne jest ułożenie opon na stosie, nie powinien być zbyt wysoki. Jeśli opony są założone na felgi, lepszym rozwiązaniem będzie ułożenie ich poziomo na stosie. Można je także zawiesić na stojakach albo na hakach.
Duże, szczelne worki (na przykład ogrodnicze albo na liście) pozwolą ograniczyć parowanie olejów z mieszanek gumowych. Żeby zapewnić hermetyczność, z worka powinno się usunąć możliwie jak najwięcej powietrza. Ważne jest także to, żeby w worku i na oponie nie było wilgoci.
W sprzedaży dostępne są też specjalne opakowania i pokrowce na opony. Nie zapewnią jednak one hermetycznego zamknięcia, dlatego przed włożeniem do nich opon warto zapakować je wcześniej w worki.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com