Jaki wosk samochodowy wybrać do nowego auta?

Auto SPA
Jaki wosk samochodowy wybrać do nowego auta?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Błyszczy, ma głęboki kolor i świetnie się prezentuje. Lakier w nowym aucie nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak zabezpieczyć go specjalnym woskiem, by jak najdłużej zachował swoje walory użytkowe.

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów służących do pielęgnacji, konserwacji i renowacji lakieru samochodowego. Nie wszystkie sprawdzą się w przypadku nowych aut. Stosowanie części z nich mija się z celem, inne mogą wręcz zaszkodzić nieskazitelnej powłoce lakierniczej nowego pojazdu prosto z salonu. Który wosk samochodowy sprawdzi się najlepiej w nowym samochodzie? 

Ciężki żywot lakieru

Lakiery samochodowe to cienkie powłoki, które z biegiem czasu ulegają degradacji. Niszczą się pod wpływem deszczu i śniegu, silnych promieni słonecznych, a także ekstremalnych temperatur. Są podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Szkodzi im też pył drogowy, a także inne zabrudzenia, których nie da się uniknąć podczas codziennej eksploatacji samochodu. Wszystko to sprawia, że z biegiem lat lakier traci kolor, rysuje się, wyciera i coraz gorzej chroni blachy przed korozją. Na szczęście jego żywotność można znacznie wydłużyć. Wystarczy regularnie myć karoserię oraz zabezpieczać ją odpowiednim woskiem. Dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju aut – także zupełnie nowych egzemplarzy. 

Ochrona, renowacja i połysk

Wosk samochodowy to jeden z podstawowych kosmetyków służących do pielęgnacji auta. Zadaniem tego rodzaju produktów jest zabezpieczanie i ochrona powłoki lakierniczej karoserii. Ich regularne stosowanie może wydłużyć żywotność lakieru o wiele lat. Wosk zabezpiecza lakier przed promieniowaniem ultrafioletowym i nie dopuszcza do jego płowienia. Tworzy też warstwę hydrofobową na powierzchni karoserii, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem wody. Ważna zaleta stosowania wosku to również fakt, że do zabezpieczonej nim powierzchni trudniej przywiera brud i różne osady – nawoskowany samochód łatwiej więc będzie nam umyć. Bardzo ważny jest też aspekt estetyczny – auto po woskowaniu lepiej się prezentuje, wosk nadaje mu bowiem połysk i głęboki kolor.

Czy można woskować nowe auto?

Wosk powinniśmy nakładać w zasadzie na każdy rodzaj samochodu – zarówno na egzemplarze zupełnie nowe, jak i starsze. Jedyne przeciwwskazanie do stosowania tego rodzaju kosmetyków to przypadek, gdy na samochód nałożona jest świeża powłoka lakiernicza, która nie zdążyła się jeszcze utwardzić. Nowe auta, które dopiero wyjechały z salonu, można woskować bez ograniczeń – lakier został w nich naniesiony co najmniej kilka tygodni przed przekazaniem klientowi kluczyków do auta i osiągnął już pełną wartość użytkową.

Konserwacja nowego samochodu

Nowe samochody z oczywistych powodów nie wymagają renowacji. Ich karoseria błyszczy, lakier mieni się kolorami i pozbawiony jest nawet najdrobniejszych uszkodzeń i rys. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga on żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zadaniem właściciela auta, który chce, by jego nowy pojazd jak najdłużej pozostał w idealnym stanie, jest odpowiednie konserwowanie lakieru. Tego rodzaju zabiegi wymagają użycia właściwych specyfików pielęgnujących. Ich wybór to niełatwe zadanie. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo różnego rodzaju wosków do pielęgnacji lakieru. Wśród nich są woski twarde i w postaci mleczek, woski naturalne i syntetyczne, a także koloryzujące i wypełniające rysy. 

Po pierwsze: nie szkodzić

Wybierając specyfik do pielęgnacji karoserii w nowym samochodzie, na wstępie odrzućmy wszystkie produkty służące do renowacji lakieru. Chodzi o produkty głęboko penetrujące lakier, których zadaniem jest usuwanie rys i spękań, a także przywracanie powłoce lakierniczej pierwotnego koloru. Stosowanie takich wosków w nowych autach nie tylko mija się z celem, ale może też przyczynić się do naruszenia powłoki lakierniczej. Zawierają one bowiem dużo środków polerskich, które mogą zmniejszyć grubość lakieru. Do konserwacji lakieru w nowym aucie nie używajmy też specyfików zawierających dużo tłuszczu – ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona blach przed korozją, a samochody prosto z fabryki są przed nią doskonale zabezpieczone. Do nowego lakieru nie zastosujemy też raczej wosków twardych. Tego rodzaju preparaty trwale wiążą z lakierem – jeśli samochód nie był dokładnie umyty przed woskowaniem, pozostawione na karoserii osady mogą zostać utrwalone.  

Woskowanie nowych aut

Jaki wosk stosować zatem na powłoki lakiernicze w nowych samochodach? Podstawowe rozwiązanie to używanie szamponu z woskiem, który doskonale sprawdza się w przypadku powłok lakierniczych w dobrym stanie. Inny sposób na woskowanie, to korzystanie ze specyfików pod postacią mleczka lub płynu. Takie produkty są bardzo łatwe w aplikacji i nie pozostawiają na karoserii smug. Błyskawicznie nadają karoserii połysk i pozostawiają na niej warstwę hydrofobową. Nie są zbyt trwałe (choć wiele zależy tu od jakości danego produktu), dlatego warto stosować je po każdym myciu auta. Dla tych, którym zależy na długotrwałym efekcie, najlepszym rozwiązaniem będzie pasta z woskiem bez dodatku drobinek ściernych. Taki produkt nie uszkodzi lakieru i długo utrzyma się na jego powierzchni, zapewniając trwałą ochroną przed wodą, brudem i szkodliwym promieniowaniem.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*