Maglownica – czym jest, do czego służy i jak ją obsługiwać?

Baza wiedzy
Maglownica – czym jest, do czego służy i jak ją obsługiwać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszyscy jesteśmy mechanikami. Poszczególne części samochodowe mogą być nam nieznane. Jednym z nich jest maglownica. Czym jest? Dlaczego jest? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Zaczniemy oczywiście od definicji samej maglownicy. Jest to część układu kierowniczego odpowiedzialna za przenoszenie ruchu z kierownicy (kiedy nią skręcamy). Wpływa na ruch zwrotniczy, który z kolei sprawia, że koła skręcają. Jak można się domyślać, ma kluczowe zadanie, które umożliwia jazdę w ogóle. Nic dziwnego, że kiedy dochodzi do awarii maglownicy, niezwłocznie trzeba udać się do mechanika. Problem z maglownicą mocno wpływa na bezpieczeństwo jazdy, nie zapominaj o tym! Zawsze, kiedy czujesz, że z układem kierowniczym coś jest nie tak, lepiej nie kontynuować jazdy, a poszukać na mapie najbliższego serwisu samochodowego.

Oznaki problemów z maglownicą w samochodzie

Na polskich drogach nie jest ciekawie. Sporo odcinków w kraju jest w opłakanym stanie. Nic dziwnego, że układ kierowniczy, a dokładnie wszystkie jego podzespoły, szybciej się zużywają. Jak rozpoznać uszkodzenia maglownicy? 

  • Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na stukot wydobywający się z kół podczas jazdy. Szczególnie kiedy rozpoczynasz ruch skrętny kierownicą lub kiedy kierownica wraca do pierwotnego stanu za sprawą wspomagania. Przy samym wyprostowaniu usłyszysz charakterystyczne „strzyknięcie”.
  • Inny symptom awarii maglownicy to wylewająca się z niej ciecz. Kiedy Twój samochód stał dłużej na parkingu, odjedź nim, zatrzymaj się i sprawdź miejsce, w którym wcześniej stał. Jeśli w okolicach, gdzie wcześniej znajdowała się maska, jest plama, możliwe, że to maglownica. Oczywiście nie musi to być ona, płyny eksploatacyjne mogą pochodzić z przebitego zbiornika na płyn do spryskiwaczy, może to być też olej silnikowy, hamulcowy, czy płyn chłodniczy. Bez względu na to, jaka to ciecz, udaj się do mechanika.
  • Coraz trudniej utrzymać pożądany kierunek jazdy? Auto samo skręca w jedną ze stron, ale równocześnie z kierownicą? Może to być problem maglownicy. Czasem powodują to opony z nierównym bieżnikiem lub źle ustawioną zbieżnością.

Stało się, maglownica uległa awarii, co wtedy powinieneś zrobić? Udać się do warsztatu samochodowego. Jak z usterką poradzą sobie mechanicy? Tego dowiesz się z poniższego akapitu!

Obsługa maglownicy – czy da się ją naprawić?

Pierwszy sposób to po prostu wymiana maglownicy na używaną przekładnię zębatkową. Prawdopodobnie jest to część, która była wcześniej regenerowana – tak, maglownicę można regenerować. I tym sposobem przechodzimy do drugiego sposobu, czyli właśnie regeneracji. Jest wiele firm zajmujących się profesjonalną odnową maglownic i innych części samochodu, które także mogą być regenerowane. Ostatnim sposobem jest oczywiście wymiana maglownicy na nową część. Rzadko jednak klienci decydują się na takie rozwiązanie, Tobie również go nie polecamy, jeśli masz starszy samochód. Koszt nowej maglownicy mógłby Cię mocno zaskoczyć, oczywiście w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Postaw więc na alternatywy, czyli regenerację lub wymianę na używaną część. Koszty będą sporo niższe. Oczywiście nigdy nie możesz mieć pewności, czy taka maglownica wytrzyma lata eksploatacji. Ryzyko jest niestety zawsze. Wszystko jednak zależy od Twoich możliwości finansowych. Jeżeli jednak jest to auto, które samo w sobie nie jest już wiele warte, lepiej postawić na używaną część lub regenerację.

Wiesz już, czym jest maglownica i do czego służy w samochodzie. Ta część układu kierowniczego auta ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zawsze, kiedy zauważysz jeden z trzech symptomów, o których pisaliśmy w tym artykule, skieruj się wprost do serwisu samochodowego. Unikniesz przykrych sytuacji na drodze, wypadków, a także głębszych problemów z układem kierowniczym. Wadliwa, długo nienaprawiana maglownica może przyczynić się do wielu innych usterek samochodu.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*