Mycie auta na parkingu lub własnej posesji – co można, a czego nie można?

Mycie auta na parkingu lub własnej posesji – co można, a czego nie można?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mycie samochodu powinno odbywać się w odpowiednich warunkach, niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach za mycie auta można dostać mandat. Chcesz umyć pojazd, ale bez narażania się na karę? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Czy można myć samochód na własnej posesji?

Wiele osób przynajmniej kilka razy w roku myje samochód. Jest to konieczne, by możliwe było utrzymanie lakieru w dobrym stanie i ochronienie go przed zniszczeniami oraz negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo mycie szyb, świateł oraz tablic rejestracyjnych jest konieczne, by możliwe było zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Czyste szyby i światła dbają o lepszą widoczność, dzięki czemu zarówno kierowca samochodu, jak i pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą swobodniej poruszać się po drodze. Tablice rejestracyjne powinny być czyszczone regularnie, by w razie kontroli policja była w stanie odczytać wszystkie numery. Pojawia się jednak pytanie, czy można myć samochód na własnej posesji.

Wydawać się może, że tak i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jednak polskie prawo stawia sprawę jasno i mówi, że nie można myć samochodu w żadnym miejscu, które nie jest do tego przystosowane. W czasie mycia pojazdu na ziemię spływają zabrudzenia, a wraz z nimi oleje i smary, które są szkodliwe dla środowiska. Jeśli samochód nie jest ustawiony w miejscu, w którym woda spływa prosto do ścieków i nie ma styczności z ziemią, to niestety, ale mycie pojazdu w takich warunkach nie jest zgodne z prawem.

Jak myć samochód na myjni?

Dobrą wiadomością jest jednak to, że myjnie samochodowe, których powstaje coraz więcej, są przystosowane do warunków, jakie narzuca prawo. To więc oznacza, że można myć auto na myjni ręcznej lub automatycznej. Czemu tak się dzieje? Miejsca te zazwyczaj umieszczone są na kostce, a pod spodem wyposażone są w specjalne odpływy, dzięki którym woda spływa do ścieków. W ten sposób właściciele myjni dbają o ekologię. Zabrudzenia i szkodliwe środki chemiczne nie spływają na ziemię, dzięki czemu nie mają na nią szkodliwego wpływu. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie możesz umyć samochód, to najlepszym miejscem będzie właśnie myjnia. Parking samochodowy lub własna posesja to nie jest odpowiednie miejsce i za takie postępowanie mogą spotkać Cię przykre konsekwencje.

Kiedy można dostać mandat za mycie samochodu – o tym powinien pamiętać każdy kierowca

Niewiele kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale mycie samochodu w miejscu, które nie jest do tego przystosowane i przeznaczone, może skończyć się mandatem. Jest to działanie na szkodę środowiska i ekologii, przez co trzeba się liczyć z konsekwencjami. Jak duży mandat można dostać w takiej sytuacji? To zaskakujące, ale policja może wręczyć kierowcy nawet 500 złotych mandatu.

Jakie środki do mycia samochodu najlepiej wybierać?

Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo ekologii, można zdecydować się na stosowanie środków naturalnych. Można je obecnie kupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych z akcesoriami do samochodów. Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie wcale nie oznacza, że można myć samochód na parkingu lub własnej posesji. Nadal podczas płukania samochodu i polewania go wodą na ziemię mogą spływać resztki olejów i smarów.

Wiedząc nieco więcej na temat mycia pojazdów, można lepiej przygotować się do tego zadania i uniknąć mandatu.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*