Od 2022 r. kolejna podwyżka kar za brak OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić

Ubezpieczenie
Od 2022 r. kolejna podwyżka kar za brak OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC już teraz jest dotkliwa, a będzie jeszcze bardziej. Jej wysokość pozostaje uzależniona od pensji minimalnej, a skoro ta rośnie, właściciele lekceważący nakaz ubezpieczania auta powinni zmienić podejście lub… sięgnąć naprawdę głęboko do kieszeni!

Nieunikniony wzrost wysokości kar

Polski rząd zadecydował, że 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowa pensja minimalna – tym razem na poziomie 3010 zł brutto. To właśnie ona stanowi punkt wyjścia do obliczenia kar, które Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na właścicieli pojazdów nieposiadających ważnego OC. Przypomnijmy, że to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna, a jej atrakcyjną ofertę możesz znaleźć na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/. Wystarczy, że wprowadzisz swoje dane i parametry auta, a następnie porównasz proponowane oferty nawet od kilkunastu towarzystw.

Sprawdź, ile dokładnie zapłacisz za brak OC w 2022 roku, gdy pensja minimalna brutto wzrośnie od 1 stycznia do kwoty 3010 zł.

Samochody ciężarowe

Najwyższe kary są nakładane na właścicieli pojazdów ciężarowych. Aż trzykrotność pensji minimalnej (9030 zł) muszą zapłacić osoby, których ciężarówki nie były ubezpieczone dłużej niż 14 dni. Za przerwę trwającą od 4 do 14 dni trzeba będzie zapłacić 4515 zł, a do 3 dni – 1806 zł.

Samochody osobowe

Jako właściciel auta osobowego lepiej też unikaj jakichkolwiek opóźnień z podpisaniem umowy ubezpieczeniowej. Dwukrotnie więcej niż będzie wynosić pensja minimalna, a więc 6020 zł, trzeba będzie zapłacić za brak polisy przez dłużej niż 14 dni. Od 4 do 14 dni zwłoki będzie karane kwotą 3010 zł, za to opóźnienie do 3 dni – 1204 zł.

Inne pojazdy

Stosunkowo najłagodniej traktuje się motocyklistów i właścicieli pojazdów innych niż ciężarowe i osobowe. W 2022 roku będą karani kwotami odpowiednio: 1003, 502 i 201 zł.

Wykupuj OC na czas i nie ryzykuj

Czy wiesz, że tylko w 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zażądał zapłaty od niemal 200 tys. właścicieli samochodów w całej Polsce? To pokazuje, jak duża jest skala zjawiska niedotrzymywania obowiązku ubezpieczeniowego. Nie dziwią zatem wysokie kary.

Czy w każdej sytuacji należy uznać, że kierowca celowo unika ubezpieczania pojazdu? Niekoniecznie. Co do zasady ubezpieczenie podlega automatycznemu przedłużeniu, jednak istnieją od tego wyjątki, o czym nie każdy wie. Jeżeli spłacasz składkę OC w ratach i zapomnisz choćby o jednej z nich, ubezpieczyciel nie odnowi polisy automatycznie. Podobnie po kupnie używanego samochodu należy zainteresować się formalnościami, bo ubezpieczenie nie przedłuży się bez Twojego udziału.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • OC jest obowiązkowe nawet w przypadku zarejestrowanych samochodów, które przez cały czas stoją w garażu czy są uszkodzone. UFG korzysta z elektronicznego systemu, w którym jest w stanie odkryć przerwę w ubezpieczeniu właścicieli.
  • Kara za brak OC będzie w 2022 jeszcze dotkliwsza niż do tej pory, ale pamiętaj też, że bez ubezpieczenia jako sprawca kolizji lub wypadku musisz pokryć likwidację szkód z własnej kieszeni – a to dużo większy wydatek!

Sprawdź, ile kosztuje średnio najkorzystniejsze OC np. dla właścicieli BMW na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/bmw/. Najlepszym pomysłem jest wykonanie kalkulacji na podstawie swoich danych i wybór najtańszego ubezpieczyciela. Pamiętaj o terminach, aby nie spóźnić się z ubezpieczeniem choćby o dzień lub dwa!

Fot. Florian van Duyn/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*