Cały rok na zimowych oponach? Czy takie rozwiązanie jest dobre dla opon, a co najważniejsze bezpieczne dla kierowcy i pasażerów?
Zimówki, jak potocznie zwykło się mówić na tego rodzaju ogumienie, zostały przystosowane do radzenia sobie w złych warunkach. Temperatura poniżej 7 stopni Celsjusza, lód, śnieg i śliska nawierzchnia – w tych sytuacjach czują się najlepiej. Niestety, kiedy temperatura rośnie, a na jezdni brak opadów atmosferycznych, jakość opon zimowych mocno spada. Wówczas powstają odkształcenia na bieżniku. Kiedy przy wysokiej temperaturze pada także deszcz, opona zimowa dosłownie “wariuje”. Jakiekolwiek gwałtowniejsze manewry mogą spowodować groźny w skutkach poślizg. Przekonują o tym sami kierowcy, którzy niejednokrotnie próbowali prowadzić pojazd na oponach zimowych w cieplejszym okresie.
Dużo bogatszy system rowków i nacięć, wykonanie z miękkiej mieszanki odpornej na niskie temperatury -to dwa główne powody, dla których w zimie wybieramy opony zimowe. Radzą sobie po prostu dużo lepiej podczas trudnych warunków. Opona letnia poniżej 7 stopni Celsjusza twardnieje, ma mniej nacięć – wydaje się wtedy, jakbyśmy jechali saniami, a nie autem.
Wielu kierowców wybiera jednak zimówki latem. Nie muszą dwa razy do roku jeździć na wymianę. Oszczędzają, dzięki temu swój czas i pieniądze. Ponadto, za brak opon letnich nie ma kar, kiedy jednak brakuje zimowych, podczas kontroli pojawiają się mandaty. Kierowcy tłumaczą także, że zimówki w cieplejsze dni mają takie same właściwości, jak opony wielosezonowe, co nie jest prawdą, na co wskazują liczne testy ogumienia.
Powody, które skłaniają do zmiany, zwłaszcza jeżeli często jeździsz samochodem w dłuższe trasy:
To zaledwie dwa podstawowe powody, dla których powinieneś zmienić opony. Dzięki nim wygoda i oszczędność osiągną na wyższy poziom! Jednak warto także wspomnieć, o tych poważniejszych kwestiach, jak na przykład bezpieczeństwo.
Poza tym argumenty, które jednoznacznie stwierdzają, że latem, lepiej wybrać opony letnie to między innymi zwiększone bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich bliskich, czy brak konieczności odwiedzania wulkanizacji w nagłych, awaryjnych przypadkach. Ponadto Twoje opony wytrzymają sezon czy dwa więcej, jeśli będziesz je regularnie zmieniał.
Jeżeli wciąż nie chcesz zmienić opon zimowych latem, co powiesz na ich alternatywę? Ciągle argumentujesz swój wybór koniecznością wymiany, oszczędnością czasu i pieniędzy? Wybierz opony wielosezonowe, które załatwią sprawę, raz na zawsze. Producenci ogumienia wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, tworząc mieszanki wielozadaniowe. Bardziej miękka od letniej i nieco twardsza od zimowej guma sprawdza się zarówno na oblodzonych jezdniach, jak również podczas podróży na mokrej i śliskiej trasie w ciepły dzień.
Czy można mówić o oponach całorocznych, jako o swoistym “złotym środku”? Niestety, połączenie zalet opon zimowych i letnich wiąże się także z połączeniem ich wad. Latem w kabinie będzie głośniej, a paliwo będzie znikać szybciej. Zimą przyczepność nie będzie tak dobra, jak w przypadku zimówek. Wydłuży się także droga hamowania. Wniosek jest więc jeden – najlepszą, ponieważ najbezpieczniejszą opcją, jest wybór opon letnich latem i zimowych zimą. Wizyty u wulkanizatora nie muszą być stratą pieniędzy. Przecież można wtedy skontrolować stan ogumienia, sprawdzić szczelność opon czy uzupełnić ciśnienie.