Przejeżdżasz przez Śląsk? Zobacz, co warto zobaczyć!

Przejeżdżasz przez Śląsk? Zobacz, co warto zobaczyć!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć często niedoceniana, Polska potrafi zachwycić swoim urokiem i bogactwem. 

Myśląc o wakacjach, bardzo często wodzimy wzrokiem ku zachodniej granicy lub ciepłym krajom. Nie ma w tym nic złego, jednak przed przekroczeniem granicy warto dobrze poznać zakątki ojczyzny. Z racji tego, że na Śląsku można znaleźć jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych, przygotowaliśmy dla Ciebie miejsca, które musisz zobaczyć!

Zabytkowa Kopalnia w Zabrzu

Historia tej kopalni sięga końca XIX wieku, kiedy to hrabia Guido Henckel von Donnersmarck otrzymał nadanie górnicze. Jakiś czas później hrabia nakazał rozpoczęcie drążenia pierwszego szybu o nazwie “Barbara”. Kopalnia Guido przetrwała w aktywnym użyciu aż do 1996 roku. Obecnie została zmieniona w atrakcję turystyczną. Na zwiedzających czekają: dwa poziomy do wyboru, zjazd górniczą szolą na poziom 320 metrów, wsparcie przewodnika, pokazy maszyn oraz wizyta w podziemnym pubie, gdzie żurek, pajdę ze smalcem i ogórkiem popijesz unikatowym piwem “Guido”. 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum znajduje się w budynku dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków wybudowanej w 1907 roku według projektu kuzynów Emila i Georga Zillmannów. Muzeum zostało powołane do życia w lipcu 2012 roku, jednak aktywnie działa dopiero od roku 2014. Muzeum Powstań Śląskich pokazuje zaledwie 3 lata historii Śląska, jednak warto zauważyć, że był to niezwykły okres, w którym rozegrały się aż trzy powstania. Ośrodek jest przyjazny dzieciom – władze miasta przygotowały piękne historyjki obrazkowe. 

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Palmiarnia znajduje się przy ulicy Fredry w Gliwicach, na terenie parku im. Fryderyka Chopina. W środku rośnie ponad 5600 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 150 lat! Gliwicka palmiarnia podzielona jest na pięć sekcji tematycznych, w tym: rośliny egzotyczne, terraria z gadami, akwaria z żółwiami i płaszczkami, klatki z papugami i kanarkami oraz terrarium z liśćcami. Choć pierwsza szklarnia została skonstruowana w 1880 roku, to obecny budynek powstał w 1924 i wielokrotnie poddawany był przebudowie. Warto choć raz zapuścić się do tego egzotycznego raju wewnątrz betonowej dżungli!

Muzeum Browaru Żywiec

Żywieckie muzeum otwarto w 2006 roku w wykutych w skale piwnicach leżakowych żywieckiego browaru z okazji 150-lecia istnienia. Wewnątrz placówki znajduje się w sumie 18 sal o łącznej powierzchni około 1600 m2! Wnętrza zostały zaprojektowane z myślą o odwzorowaniu procesu warzenia piwa. Zwiedzanie zaczyna się od Sali Trzech Żywiołów, w której eksponowane są składniki piwa. Kolejne komnaty przenoszą zwiedzających do XIX-wiecznego Żywca. Na zwiedzających czeka również degustacja piwa i wiele innych ciekawych atrakcji. To z pewnością obowiązkowy punkt na historycznej trasie Polski.

Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu

To znane ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej należące do systemu Orlich Gniazd. Budowla została postawiona na przełomie XIV i XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków. Majestatyczny zamek wznosi się na Górze Zamkowej na 515,5 m n.p.m. Zamek obrócił się w ruinę między innymi z powodu pożaru wznieconego przez szwedzkie wojska Karola XII. Niemniej jednak nadal jest to przepiękny zabytek, który ma bardzo dużo do zaoferowania. Tam trzeba pojechać!

Zamek i Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony jest w Gzichowie, dzielnicy Będzina. Wzniesiony przez Kazimierza Mieroszewskiego w 1702 roku wzorowany jest na ówczesnych pałacach francuskich. Obecnie na terenie majątku Mieroszewskich, poza pałacem, zobaczysz makietę i wystawę broni, zwiedzisz wieżę zamkową i dziedziniec. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*