Przygotowanie TIR-a do jazdy – najważniejsze czynności

Przygotowanie TIR-a do jazdy – najważniejsze czynności
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wielu kierowców TIR-a spędza w swoim pojeździe wiele dni w czasie pokonywania trasy. Na czas drogi staje się on miejscem pracy, relaksu, kontaktu z rodziną, a nawet sypialnią. Skoro w szoferce TIR-a spędza się tak wiele czasu, a na jego przyczepie znajduje się często załadunek o wartości setek tysięcy złotych, koniecznie trzeba zadbać o dobry stan samochodu i swoje bezpieczeństwo. Zobacz, jakie czynności należy wykonać przed wyruszeniem w trasę na drugi koniec Europy. 

Kontrola stanu technicznego

Jeśli chcesz, żeby trasa przebiegała bez problemów, a samochód gwarantował jak największe bezpieczeństwo, przed wyjazdem koniecznie skontroluj jego stan techniczny. Choć TIR-y mają ogromną moc, są też wystawione na bardzo trudne warunki. Tysiące kilogramów załadunku w połączeniu z tysiącami kilometrów do pokonania to niełatwy duet nawet dla najbardziej wytrzymałych aut. Każde odstępstwo od normy powinno wzbudzić Twoją niepewność i być powodem wizyty u mechanika. Jeśli masz możliwość skonsultowania się ze specjalistą, zrób to. Samodzielne majsterkowanie przy samochodzie ciężarowym może skończyć się znacznie wyższymi kosztami, niż na starcie. Oczywiście jeśli jakiś problem wyniknie na trasie, czasem nie ma innego wyjścia, jak tylko wziąć skrzynkę z narzędziami i podreperować usterkę. Jednak jeśli masz gdzieś w pobliżu mechanika, udaj się tam. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że profesjonalny warsztat będzie posiadał na stanie oryginalne części do samochodów ciężarowych Volvo. Wyłącznie oryginalne części zamienne gwarantują pełną kompatybilność i sprawne funkcjonowanie. Warto też sprawdzić opony ciężarowe przed każdą trasą.

Kontrola stanu przyczepy

Naczepa samochodu ciężarowego wiezie cały załadunek, który wart jest ogromne sumy pieniędzy. Przed wyjazdem musisz sprawdzić czy hak, który trzyma naczepę jest w dobrym stanie. Jeśli zauważysz oznaki korozji, początków zniszczenia lub luzowania się spawu, koniecznie zareaguj przed wyjazdem. Przecież nie chcesz, żeby na autostradzie naczepa została w tyle. Zwróć też uwagę, czy rodzaj przyczepy dobrany jest odpowiednio pod załadunek. Przyczepy burtowe nadają się do przewozu zupełnie innych towarów niż przyczepy ciężarowe. Ponadto sprawdź stan plandeki na naczepie. Dziury, przetarcia, rozerwane łączenia muszą być zszyte i naprawione przed wyruszeniem w trasę, ponieważ wszelkie uszkodzenia będą się pogłębiać i mogą stwarzać niebezpieczeństwo. 

Porządek w szoferce

Przed wyruszeniem w trasę, w jej trakcie, jak i po powrocie do domu, konieczne jest utrzymywanie porządku w szoferce ciężarówki. Jasne, nie jest to łatwe, kiedy spędza się w niej wiele dni praktycznie bez przerwy. Pamiętaj jednak, że chodzi tu o bezpieczeństwo Twoje i innych kierowców. Jeśli butelka po napoju, puszka lub kulka zwinięta z papieru spadnie na podłogę i wtoczy się pod pedał hamulca, zarówno Ty, jak i inni użytkownicy drogi znajdziecie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Regularne wietrzenie, trzepanie dywaników oraz przecieranie kurzu z kokpitu również działają na Twoją korzyść, ponieważ zakurzona i pełna pyłu wentylacja oraz klimatyzacja są bardzo niezdrowe. Nieprzyjemny zapach w szoferce może powodować ból głowy, a nawet mdłości, których na pewno wolisz uniknąć, jako profesjonalny kierowca.

Zawód kierowcy profesjonalnego wiąże się z wieloma utrudnieniami oraz pewnym niebezpieczeństwem. Dbając o higienę pracy i dobry stan techniczny pojazdu redukujesz ryzyko w pracy do minimum.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*