Jak poznać usterkę silnika?

Jak poznać usterkę silnika?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dziwne dźwięki dobiegające spod maski samochodu i dyskoteka na desce rozdzielczej nie zawsze muszą prowadzić do przyspieszonego bicia serca kierowcy, spowodowanego obawą o kondycje silnika. Czasami usterka może pojawić się nagle i niespodziewanie, a innym razem można ją przewidzieć, zwracając uwagę na kilka kluczowych sygnałów. Jak zatem zapobiec ewentualnej awarii i co należy zrobić, kiedy już się pojawi?

Jak zapobiegać usterkom silnika?

Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnej usterki silnika, jest systematyczna troska i kontrola jego kondycji. Jeśli podczas przeglądu, okaże się, że silnik wymaga interwencji ze strony mechanika, to nie warto tego odkładać w czasie. Wszystkie wyeksploatowane i uszkodzone części powinny być od razu wymieniane na nowe. Jeśli szukają Państwo sprawdzonego źródła, to warto odwiedzić stronę esilniki24.pl, na której można znaleźć szeroką ofertę produktów dla silników 3, 4 i 6-cylindrowych. Właściwie dobrane rozwiązania sprawią, że silnik otrzyma kolejne życie i przez długi czas będzie niezawodnie spełniał swoje zadanie. Warto też wspomnieć o pewnych podstawach, które wykraczają nieco poza rutynowe kontrole i cykliczne przeglądy. Oczywiście mowa o niegaszeniu mocno rozgrzanego silnika przed jego ostygnięciem, jazdy na tzw. półsprzęgle, a także na zbyt niskich obrotach.

Czarny scenariusz, czyli na co należy szczególnie uważać?

Jeśli dochodzi do sytuacji, w której we wnętrzu samochodu jest wyczuwalny zapach spalin, silnik ma wysoką temperaturę i nierówno pracuje na wolnych obrotach, to prawdopodobnie doszło do uszkodzenia uszczelki pod głowicą. Kwestia jest bardzo problematyczna, ponieważ często wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Uszczelki pod głowice, same w sobie, nie są drogim produktem, najwięcej kosztuje ich wymiana. Ceny za taką usługę, w zależności od konkretnego modelu silnika, mogą dochodzić nawet do 10 tys. zł. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tego problemu, należy pamiętać o dobrym płynie chłodniczym. Warto też podkreślić, że aby utrzymać silnik w dobrej formie, należy systematycznie dbać o jego kondycje. Prewencja zawsze jest lepszą opcją od kosztownych napraw.

Jak szybko rozwiązywać problemy z awarią silnika?

Tak, jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, najlepszą metodą jest prewencja. Regularna troska o silnik może dać świetne efekty. Właśnie dlatego należy inwestować w wysokiej jakości płyny i sprawdzone części, które trzeba wymieniać systematycznie, a nie w sytuacjach kryzysowych. Uszczelki, rozrząd czy panewki, mogą spełniać swoje zadanie przez długi czas, jednak jeśli dojdzie do ich awarii, warto mieć sprawdzony sklep oraz specjalistę, który zajmie się wymianą wspomnianych elementów, czy innych usterek. Oszczędzi to masę pieniędzy i stresu. Warto więc poszukać sprawdzonych warsztatów samochodowych w swojej okolicy i zasięgnąć  opinii na ich temat. Sprawdzony specjalista szybko rozwiąże problem. Nie zawsze należy też sugerować się niskimi cenami za usługę. Czasem lepiej zainwestować więcej i mieć pewność, że kolejne spotkanie z mechanikiem będzie mocno odsunięte w czasie, a samochód będzie bezawaryjnie pokonywał kolejne kilometry napędzany sprawną pracą silnika.

Zdjęcie główne: pexels.com/Anna Shvets

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*