Każdy rodzic podróżując z dzieckiem powinien zadbać o jego bezpieczeństwo. Kluczowe jest przestrzeganie przepisów i kierowanie się zdrowym rozsądkiem oraz troską o dziecko.
Warto na wstępie zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi przewożenia dzieci. Są to dwie przyjęte normy, których bezwzględnie należy przestrzegać.
Mimo że są to tylko dwie zasady, obejmują one sporą grupę dzieci. Mowa tutaj o wszystkich maluchach do trzeciego roku życia oraz o każdym dziecku, którego wzrost nie przekracza 150 centymetrów. Oczywiście należy przestrzegać zasad, ale też słuchać głosu rozsądku. Bezpieczeństwo dziecka szczególnie podczas kolizji czy wypadku jest przecież najważniejsze. Brawura rodzica, myślenie na zasadzie “jakoś to będzie” czy “ale moja córka chciała jechać z przodu” jest tutaj nie na miejscu. Niestety wielu rodziców nieco bagatelizuje zasady bezpieczeństwa – często dochodzi wtedy do przykrych w skutkach sytuacji.
Fotelik lub podstawka są obowiązkowe w przypadku dziecka o wzroście mniejszym niż 150 centymetrów. Bezwzględnie trzeba również zastosować fotelik dla maluchów poniżej 3 roku życia. Od tych reguł są jednak wyjątki, o których poniżej.
Tutaj sytuacja jest w miarę prosta. Najpierw maluch jeździ tyłem do kierunku jazdy w nosidełku. Może to być zarówno tył, jak i przód samochodu. Oczywiście należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej na miejscu pasażera. Kiedy dziecko samodzielnie siada lub jest za duże na nosidełko, można zdecydować się na zakup fotelika do 18/25 kilogramów. Najlepiej, kiedy jest to fotelik z bocznymi wzmocnieniami, co zwiększa bezpieczeństwo podczas kolizji bocznych. Jeśli to możliwe, powinien być wyposażony w system isofix, który oprócz większej stabilności gwarantuje również łatwy montaż. Top Tether to kolejny kluczowy element każdego fotelika. Pamiętaj także o pięciopunktowych pasach bezpieczeństwa.
Przygotowanie miejsca w samochodzie dla dziecka, które ukończyło trzy lata, nie musi być skomplikowane. Prawdopodobnie przez jeszcze jakiś czas wystarczy ten sam fotelik. Kiedy dziecko rośnie, należy zastanowić się nad wymianą. Dobrym pomysłem będą foteliki samochodowe w przedziale wagowym 15-36 kilogramów. Tego typu model powinien wystarczyć do około 12 roku życia. W takim przypadku przeważnie stosuje się regulowaną wysokość zagłówka, więc kiedy dziecko rośnie, fotelik rośnie razem z nim.
Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, jednak jego waga sięga powyżej 22 kilogramów, możesz zdecydować się na podstawkę. Warto pamiętać, że coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania ze względów bezpieczeństwa. Konstrukcja podstawki nigdy nie ochroni dziecka tak dobrze jak zabudowany fotelik samochodowy.
Kiedy dziecko przekroczy 150 centymetrów wzrostu, może stać się pełnoprawnym pasażerem. Wówczas przednie siedzenie stoi dla niego otworem. Należy jednak pamiętać, że w czasie czołowego zderzenia dziecko zajmujące fotel pasażera jest narażone na niebezpieczeństwo. Przemyśl więc sytuację i może mimo wszystko każ swoim dzieciom siadać na tylnych siedzeniach.