W jaki sposób przewozić dzieci w samochodzie?

Baza wiedzy
W jaki sposób przewozić dzieci w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy rodzic podróżując z dzieckiem powinien zadbać o jego bezpieczeństwo. Kluczowe jest przestrzeganie przepisów i kierowanie się zdrowym rozsądkiem oraz troską o dziecko.

Najważniejsze są przepisy

Warto na wstępie zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi przewożenia dzieci. Są to dwie przyjęte normy, których bezwzględnie należy przestrzegać.

  1. Dzieci do lat 3 muszą jeździć w foteliku,
  2. Dzieci poniżej 150 centymetrów wzrostu muszą jeździć w foteliku lub na podstawce. Nie mogą także korzystać z przedniego fotela podczas jazdy.

Mimo że są to tylko dwie zasady, obejmują one sporą grupę dzieci. Mowa tutaj o wszystkich maluchach do trzeciego roku życia oraz o każdym dziecku, którego wzrost nie przekracza 150 centymetrów. Oczywiście należy przestrzegać zasad, ale też słuchać głosu rozsądku. Bezpieczeństwo dziecka szczególnie podczas kolizji czy wypadku jest przecież najważniejsze. Brawura rodzica, myślenie na zasadzie “jakoś to będzie” czy “ale moja córka chciała jechać z przodu” jest tutaj nie na miejscu. Niestety wielu rodziców nieco bagatelizuje zasady bezpieczeństwa – często dochodzi wtedy do przykrych w skutkach sytuacji.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Fotelik lub podstawka są obowiązkowe w przypadku dziecka o wzroście mniejszym niż 150 centymetrów. Bezwzględnie trzeba również zastosować fotelik dla maluchów poniżej 3 roku życia. Od tych reguł są jednak wyjątki, o których poniżej.

  • Dziecko ma więcej niż 135 centymetrów wzrostu jednak mniej niż 150 centymetrów. Niestety masa jego ciała uniemożliwia mu wygodną jazdę w foteliku lub podkładce.
  • Zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniach zdrowotnych. Mogą to być między innymi problemy z kręgosłupem. Dokument z podpisem lekarza warto mieć zawsze przy sobie w razie kontroli drogowej.
  • Ostatnia sytuacja jest nieco kontrowersyjna jednak w świetle prawa dopuszczalna. Kiedy przewozisz trójkę dzieci, a kanapa z tyłu nie zmieści trzech fotelików, najstarsze może podróżować siedząc bezpośrednio na kanapie pomiędzy dwoma fotelikami. Musi być oczywiście przypięte pasami bezpieczeństwa dostosowanymi do jego wzrostu. W czasie kolizji dziecko może jednak łatwo wyślizgnąć się z pasów, co może mieć tragiczne skutki.

Przewożenie dzieci do lat trzech

Tutaj sytuacja jest w miarę prosta. Najpierw maluch jeździ tyłem do kierunku jazdy w nosidełku. Może to być zarówno tył, jak i przód samochodu. Oczywiście należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej na miejscu pasażera. Kiedy dziecko samodzielnie siada lub jest za duże na nosidełko, można zdecydować się na zakup fotelika do 18/25 kilogramów. Najlepiej, kiedy jest to fotelik z bocznymi wzmocnieniami, co zwiększa bezpieczeństwo podczas kolizji bocznych. Jeśli to możliwe, powinien być wyposażony w system isofix, który oprócz większej stabilności gwarantuje również łatwy montaż. Top Tether to kolejny kluczowy element każdego fotelika. Pamiętaj także o pięciopunktowych pasach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w samochodzie dzieci powyżej trzech lat

Przygotowanie miejsca w samochodzie dla dziecka, które ukończyło trzy lata, nie musi być skomplikowane. Prawdopodobnie przez jeszcze jakiś czas wystarczy ten sam fotelik. Kiedy dziecko rośnie, należy zastanowić się nad wymianą. Dobrym pomysłem będą foteliki samochodowe w przedziale wagowym 15-36 kilogramów. Tego typu model powinien wystarczyć do około 12 roku życia. W takim przypadku przeważnie stosuje się regulowaną wysokość zagłówka, więc kiedy dziecko rośnie, fotelik rośnie razem z nim. 

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, jednak jego waga sięga powyżej 22 kilogramów, możesz zdecydować się na podstawkę. Warto pamiętać, że coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania ze względów bezpieczeństwa. Konstrukcja podstawki  nigdy nie ochroni dziecka tak dobrze jak zabudowany fotelik samochodowy. 

Kiedy dziecko przekroczy 150 centymetrów wzrostu, może stać się pełnoprawnym pasażerem. Wówczas przednie siedzenie stoi dla niego otworem. Należy jednak pamiętać, że w czasie czołowego zderzenia dziecko zajmujące fotel pasażera jest narażone na niebezpieczeństwo. Przemyśl więc sytuację i może mimo wszystko każ swoim dzieciom siadać na tylnych siedzeniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*