Auta elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Auta elektryczne – co warto o nich wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach bardzo wiele mówi się na temat zanieczyszczenia atmosfery i powietrza oraz smogu. Niestety samochody osobowe i emitowane przez nie spaliny przyczyniają się w dużym stopniu do obniżania jakości powietrza, którym oddychamy. Trudno jest jednak funkcjonować bez samochodu, zwłaszcza poza miastem.

Większość rodzin korzysta z kilku aut, by móc swobodnie przemieszczać się poza domem. Czy jest więc sposób na to, by nie rezygnować z komfortu, jaki daje samochód osobowy, jednocześnie chroniąc środowisko? Tak, jak najbardziej! Rozwiązanie to samochody elektryczne. Oto, co warto o nich wiedzieć.    

Silnik hybrydowy a elektryczny

Jaka różnica jest między samochodem elektrycznym a hybrydowym? Choć opierają się na podobnej zasadzie, nie jest to to samo. Silnik hybrydowy potrzebuje paliwa, na przykład benzyny, aby ruszyć i wejść na właściwe obroty. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniej prędkości silnik przełącza się na zasilanie elektryczne.

Z kolei silnik elektryczny czerpie energię wyłącznie z prądu. Nie trzeba go tankować, a jedynie ładować, więc samochód nie spala nic, aby być w ruchu, dzięki czemu taki pojazd w ogóle nie emituje spalin. Jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ponieważ jazda autem elektrycznym w dużo mniejszym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i na dłuższą metę ma o wiele mniej znaczący ślad węglowy.   

Samochód elektryczny to oszczędność   

Trzeba przyznać, że auta elektryczne nie należą do tanich. Patrząc jednak na ceny  paliw samochodowych, nie trzeba być ekonomistą, żeby zauważyć, że tankowanie auta jest coraz mniej opłacalne. Samochód elektryczny, choć jest sporym wydatkiem, szybko się zwraca i zaczyna być opłacalny. Koszty ładowania pojazdów elektrycznych są naprawdę niskie, zwłaszcza w porównaniu z tankowaniem paliwa.

Przy niektórych sklepach i dyskontach spożywczych możesz naładować swojego elektryka za darmo podczas zakupów, a jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, możesz nawet zbudować własną stację ładowania pojazdów.  Więcej informacji na temat ładowania aut znajdziesz na https://columbusenergy.pl/.

Od czego uzależnić kupno samochodu elektrycznego?  

Auto elektryczne to opłacalny zakup i dobra inwestycja nie tylko dla Twojego portfela, lecz także dla przyszłości planety. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na kupno takiego samochodu, ponieważ jego użytkowanie może okazać się bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. Przed zdecydowaniem się na auto elektryczne, sprawdź, czy w rozsądnej odległości od Twojego miejsca zamieszkania znajduje się stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Jeśli nie masz możliwości przestrzennych lub finansowych do stworzenia własnej stacji, musisz mieć możliwość łatwego naładowania samochodu, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. 

Należy też wziąć pod uwagę zasięg danego modelu auta, ponieważ jeśli do pracy dojeżdżasz nieco ponad 100 km w jedną stronę, nie chcesz chyba zatrzymywać się w połowie drogi do domu, żeby naładować samochód. Większość modeli oferuje zasięg mniej więcej 200 do 400 km. W zależności od tego, jak długie trasy pokonujesz, elektryk może okazać się nie dla Ciebie. Są oczywiście modele, które na jednym ładowaniu mogą przejechać nawet ponad 700 km, jednak są one bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Zdj. główne: Ernest Ojeh/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*