Co ma wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po parkingu?

Co ma wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po parkingu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Parkingi są miejscem, gdzie stłuczki zdarzają się bardzo często. Dodatkowo przy ciasnym ustawieniu aut łatwo o otarcia lakieru czy uszkodzenie lusterek. Aby uniknąć takich sytuacji należy zadbać o odpowiednie zaprojektowanie parkingu oraz dodanie elementów, które ułatwią poruszanie się po jego powierzchni. Oto kilka wartych uwagi sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na parkingach.  

Blokady parkingowe   

Na parkingach prywatnych jest zazwyczaj określona liczba miejsc, przypisanych do osób, które je wykupują. Jeśli w danej przestrzeni znajduje się tyle pojazdów, ile powinno, poruszanie się po niej nie sprawia większego problemu. Kłopot rodzi się wtedy, gdy na parkingu pojawiają się auta osób spoza przewidzianej puli.

Blokady na kluczyk lub pilota zapewniają dostęp do miejsc parkingowych wyłącznie dla osób do tego upoważnionych. Słupki parkingowe mogą również służyć blokowaniu wjazdu na parking, nie poszczególnych miejsc. Dzięki temu również dostęp do parkingu będą mieli tylko kierowcy, którzy mogą korzystać z wyznaczonych miejsc, na przykład pracownicy lub mieszkańcy z danego budynku. Różnego rodzaju blokady oraz słupki dostępne są w internetowym sklepie https://sklep.szymkowiak.pl/

Progi zwalniające   

Zbyt duża prędkość na parkingach jest przyczyną większości kolizji i niebezpiecznych sytuacji. Progi wyspowe przed wjazdem na parking oraz na długich prostych między rzędami miejsc parkingowych ograniczają możliwość rozwijania dużych prędkości.

Progi zwalniające to świetny sposób na kontrolowanie prędkości, z jaką poruszają się samochody i zapobieganie powstawaniu sytuacji zagrożenia. Rozmieszczenie tych elementów trzeba zaplanować z dużą uwagą, by jak najlepiej przewidzieć ich działanie i zwiększyć skuteczność do maksimum. Jeśli progi znajdą się w nieodpowiednich miejscach, zbyt dużych lub małych odległościach lub zbyt blisko zakrętu, mogą spowodować więcej problemów, niż dawać pożytku.

Dodatkowo progi źle dobrane do powierzchni oraz terenu, na jakim znajduje się parking, mogą powodować uszkodzenia samochodów. Dlatego przy projektowaniu i planowaniu umiejscowienia poszczególnych elementów, należy jak najbardziej skupić się na przewidywaniu skutków różnych działań.

Znaki pionowe i poziome  

Bez odpowiedniego oznakowania na parkingu ruch nie może odbywać się w bezpieczny sposób. Znaki drogowe, zarówno pionowe, jak i poziome, organizują ruch samochodów i dają kierowcom niezbędne do podejmowania decyzji informacje.

Jakich znaków nie może zabraknąć na parkingu? Informacja o pierwszeństwie przejazdu to jeden z najważniejszych elementów w organizacji ruchu drogowego. Nie zawsze skrzyżowania równoległe to na parkingu najlepsze rozwiązanie, więc znaki informujące o pierwszeństwie są niezbędne. Ponadto bardzo ważne są znaki nakazu skrętu oraz jazdy po określonej stronie znaku, które pozwalają na płynne i bezpieczne poruszanie się nawet dużej ilości samochodów. Z oznakowania poziomego, wymalowanie linii dzielących drogę na pasy oraz wyznaczenie graficznie miejsc parkingowych zdecydowanie ułatwi jazdę po parkingu. 

Prawidłowa organizacja ruchu na parkingu jest niesamowicie ważna. Pozwala ona na bezproblemową i płynną jazdę, pomaga uniknąć stłuczek oraz uszkodzeń samochodów. Ponadto zabezpieczenia i elementy umożliwiające większą kontrolę nad przestrzenią sprawiają, że parkowanie jest łatwe, a miejsca parkingowe zawsze zarezerwowane są dla upoważnionych do tego osób.

Zdj. główne: John Matychuk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*