Czym kierować się w wyborze fotelika?

Czym kierować się w wyborze fotelika?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiedni fotelik samochodowy jest podstawowym zakupem, w przypadku gdy kompletujesz wyprawkę dla dziecka. Warto go również kupić, jeśli Twoja pociecha po prostu z niego wyrosła lub masz problem z zapięciem pasów. Zobacz, jak wybrać najlepszy model takiego fotelika. 

Dopasuj fotelik do wieku i wagi dziecka

Przede wszystkim, musisz dobrać fotelik do paru parametrów, takich jak wzrost oraz waga. Dodatkowo warto sugerować się wiekiem, dla którego został zaprojektowany dany model. Wyróżnia się kategorie wagowe fotelików, z którymi powinno się zapoznać przed zakupem. Różnią się one także sposobem montażu. Przykładowo takie, przeznaczone dla niemowląt, są przystosowane do montowania ich tyłem do kierunku jazdy. Wtedy są zazwyczaj odpowiednie dla maluchów do pierwszego roku życia. 

Foteliki dla dzieci w przedziale 15-36 kg często są przeznaczone do tego, żeby można było korzystać z pasów samochodowych. Przed zakupem warto zobaczyć, czy konkretny fotel pasuje zarówno dla dziecka, jak i do auta. Z tego powodu lepiej pierwszy model dobierać raczej w sklepie stacjonarnym. Wtedy możesz liczyć też na profesjonalne doradztwo. Jeśli chodzi o wzrost, to pamiętaj, że fotelik samochodowy jest niezbędny, do czasu aż dziecko uzyska 150 cm. Mówią o tym obecnie obowiązujące przepisy. 

Zadbaj o kwestie związane z bezpieczeństwem

Musisz przypilnować, żeby taki fotelik spełniał swoją główną funkcję, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa. Kwestie estetyczne powinny tu zejść na drugi plan. Oprócz wcześniej omawianych parametrów, takich jak kategoria wagowa, trzeba zwrócić szczególną uwagę na montaż. Możesz zapytać o niego przy zakupie fotelika, aby dowiedzieć się, jak montuje się konkretny model. Absolutnie nie powinien on kiwać się na boki w samochodzie. Musi być mocno i stabilnie przytwierdzony do siedzenia. 

Wielu specjalistów poleca, żeby jak najdłużej kupować foteliki przeznaczone do jazdy tyłem. Mimo tego, że niektóre grupy wagowe nadają się także do montowania ich przodem. Zwróć uwagę na regulację pasów, żeby pasowała nawet wtedy, kiedy dziecko już podrośnie. Także muszą one dobrze trzymać. Przed zakupem sprawdź też zakres regulacji siedziska. Jeśli szukasz bezpiecznego modelu, może zainteresować Cię fotelik RWF. Jest on niezwykle łatwy w instalacji i może być ustawiony tyłem. Poza tym jest bardzo komfortowy dla dziecka i pasuje zarówno do większych, jak i do mniejszych aut. Dodatkową zaletą jest to, że ma specjalną funkcję Axkid Side Impact Protection, która chroni przed uderzeniem bocznym. 

Wybierz dodatkowe udogodnienia

Niektóre z fotelików samochodowych mają udogodnienia, które wpływają na wygodę oraz bezpieczeństwo. Podstawą, która jest bardzo popularna w nowoczesnych modelach, jest specjalny zagłówek. Wspiera on głowę i kręgi szyjne, podczas gdy dziecko śpi. W tym celu istnieją także foteliki, które mają funkcję spania. Pozwala ona na odchylenie go pod pewnym kątem, żeby dziecko mogło się położyć bądź delikatnie przechylić. Takie udogodnienie jest przydatne szczególnie dla noworodków, które jeszcze nie potrafią sztywno trzymać główki. Wtedy najlepiej czują się właśnie w pozycji leżącej. 

Podczas długich podróży, szczególnie latem, przyda się specjalna mata, która zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Wtedy maluch będzie się mniej pocił, lepiej znosząc jazdę. Takie rozwiązanie pozwala też zachować higienę fotelika na wysokim poziomie, co jest też sporym plusem. Przydatna może okazać się wkładka, przystosowana dla niemowlaka. Jest ona odpowiednio wyprofilowana, przez co redukuje głębokość fotelika samochodowego.

Zdjęcie główne: jeanvdmeulen/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*