Co sprawdzić przed wysyłką paczki za granicę?

Co sprawdzić przed wysyłką paczki za granicę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zanim zdecydujemy się na wysłanie paczki za granicę, warto zorientować się, jakie ograniczenia są nałożone na tego typu usługę. Nie wszystko może być przewożone za granicę, czasem wymagana jest także odpowiednia dokumentacja. Sprawdź, co warto wiedzieć przed nadaniem przesyłki do Anglii, Niemiec oraz Holandii.

Wysyłka paczki do Anglii

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nadawanie przesyłek do Anglii stało się nieco utrudnione.  Przede wszystkim zmieniły się zasady dotyczące eksportu i importu –  niektóre zawartości objęte są odprawą celną i może zostać nałożone na nie cło lub zostać przeprowadzona szczegółowa kontrola. 

Aby paczka do Anglii cała i zdrowa dotarła do adresata i pomyślnie przeszła kontrolę celną, muszą znajdować się w niej przedmioty do użytku własnego. Nie może być to np. kilkanaście sztuk takiej samej nowej odzieży lub innych produktów, gdyż może to budzić podejrzenia sprowadzania przedmiotów na handel. Zakazem objęte są też takie rzeczy jak wyroby pirotechniczne, perfumy oraz żywność. Wartość paczki nie powinna przekraczać 45 euro. W przeciwnym razie zostanie naliczone cło i podatek VAT.

Jak nadać paczkę do Anglii?

Zanim zamówisz firmę przewozową i wręczysz kurierowi przygotowaną paczkę, musisz pamiętać o załatwieniu kilku formalności. Przygotuj numer EORI – Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, który ma każda firma przewozowa. Należy jasno określić, jaki podmiot jest odpowiedzialny za opłacenie cła oraz innych opłat prawnych, ubezpieczenie oraz gdzie dany towar ma zostać dostarczony. Istotne jest także podanie kodu HS, który informuje, jakiego rodzaju towar znajduje się w przesyłce. Nie zapomnij również o liście przewozowym i fakturze i przede wszystkim o widocznym i czytelnym adresie, numerach telefonu i numerze identyfikacyjnym.

Wysyłka paczki do Niemiec

Przy wysyłce paczki do Niemiec obowiązują takie same zasady, jak przy wysyłce na terenie Polski. Nie mogą znajdować się w niej przedmioty takie jak: narkotyki, broń i amunicja, materiały wybuchowe i łatwopalne, zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego, pestycydy, substancje radioaktywne oraz niebezpieczne materiały medyczne i biologiczne. Paczka do Niemiec może być dostarczona transportem lądowym lub lotniczym, dzięki czemu dotrze do adresata nawet w przeciągu kilku dni. Cena wysyłki zależy od oferty przewoźnika, wymiarów oraz wagi.

Wysyłka paczki do Holandii

Dzięki temu, że Holandia jest członkiem Unii Europejskiej, paczki wysyłane z Polski nie są poddawane kontroli celnej. Są jednak towary, które pod żadnym pozorem nie mogą znajdować się w przesyłce, jak np. pieniądze będące obecnie w obiegu, broń, narkotyki, niebezpieczne materiały, żywe i martwe zwierzęta oraz rośliny. Paczka do Holandii może dotrzeć do adresata nawet następnego dnia roboczego. Wszystko zależy od oferty przewoźnika.

Fot.: Ha11ok/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*