Mercédès Jellinek i inne kobiety, od których pochodzą nazwy największych marek motoryzacyjnych

Mercédès Jellinek i inne kobiety, od których pochodzą nazwy największych marek motoryzacyjnych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kobiece imiona odgrywają w historii motoryzacji o wiele większą rolę, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Oto przykłady!

Przyjęło się, iż świat motoryzacji to raczej męska domena, choć istnieje wiele przedstawicielek płci pięknej, które próbują przełamać ten stereotyp. Nie każdy jednak ma świadomość, jak ogromną wagę w kwestii nazewnictwa poszczególnych marek oraz modeli samochodów odgrywały właśnie kobiety. Dzisiaj pochylimy się nad producentami oraz samymi modelami, które swoje nazwy zaczerpnęły od imion żeńskich.

Historia Mercédès Jellinek

Mercedes – synonim luksusowego samochodu, pionier w rozwoju motoryzacji pod kątem technologicznym, ikona sportów motorowych. Takich określeń zapewne bylibyśmy w stanie znaleźć jeszcze więcej. Fakt, iż nazwa tej marki pochodzi od kobiety, a dokładniej mówiąc – dziewczynki, jest akurat dość powszechnie znany, lecz o tym, kim właściwie ona była, wie już zdecydowanie mniej osób.

Mercédès Jellinek urodziła się 16 września 1889 roku w Wiedniu jako trzecie dziecko Emila Jellinka. Jej ojciec jest niekwestionowaną legendą motoryzacji – jako przedstawiciel firmy Daimler postanowił, iż od 1902 roku samochody tej marki będą nosiły właśnie imię Mercedes. Tradycja, jak doskonale można się domyślić, przetrwała ponad 100 lat, a marka Mercedes bardzo prężnie działa po dziś dzień.

Sama Jellinek zyskała z tego względu niemało sławy i nieraz była na językach ludzi w Wiedniu. Miała bardzo duży talent muzyczny, lecz opinię publiczną bardziej intrygowało jej życie towarzyskie. Wyszła za mąż dwukrotnie, czym wywołała niemały skandal. Zmarła zaś w wieku 39 lat na raka kości. Gwoli ścisłości – pasji do motoryzacji po swoim ojcu kompletnie nie odziedziczyła, lecz jej żywot i tak na zawsze został związany właśnie z autami.

Inne pojazdy z żeńskimi imionami

Mercedes to jedyna marka, która posiada żeńskie imię. Nie oznacza to jednak, że przykłady kobiecych nazw w światku motoryzacji na tym się kończą. Jeżeli nie sami producenci, to może modele samochodów? Tutaj jesteśmy w stanie odkryć wiele kolejnych intrygujących przykładów.

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą oczywiście dwa modele marki Alfa Romeo – Giulia oraz Giulietta. Nazwy te oczywiście możemy dosłownie przetłumaczyć na polski jako Julia oraz Julita. 

Bogaty katalog pod kątem aut z żeńskimi imionami posiada również francuskie Renault. Ich flagowy samochód, czyli model Megane, został rzecz jasna ochrzczony imieniem, które można przetłumaczyć jako Megan. Renault Zoe to zaś imię wzięte typowo z języka greckiego.

Przykłady pojawiają się na całym świecie. Kolejnymi są chociażby Škoda Octavia (imię z języka łacińskiego) czy Lotus Elise (Elżbieta). Jest ich naprawdę wiele, co pokazuje, że nazewnictwo w motoryzacji pod kątem imion nie kończy się tylko na męskich nazwiskach, jak Opel czy Toyota!

Zdj. główne: Cédric Streit/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*