Co warto wozić w bagażniku?

Poradnik
Co warto wozić w bagażniku?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bagażnik to niezwykle ważne miejsce w każdym samochodzie. A jeszcze ważniejsze jest jego odpowiednie wyposażenie. Podpowiadamy, co warto wozić ze sobą w bagażniku oraz jakie elementy są wymagane przez prawo. 

Bagażnik to z pozoru jedynie pusta przestrzeń w samochodzie, jednak może okazać się wyjątkowo przydatna. Dowiedz się, co warto mieć w bagażniku oraz jakich elementów wyposażenia wymaga od Ciebie prawo.

Bagaż obowiązkowy, czyli podstawa wyposażenia bagażnika

Bagażnik to nie tylko miejsce na torby czy zakupy. Są także elementy jego wyposażenia, których wymaga od Ciebie prawo. Według tego polskiego obowiązkowo w każdym samochodowym bagażniku musi znaleźć się gaśnica oraz trójkąt. Gaśnica będzie oczywiście potrzebna do ugaszenia ewentualnych pożarów. Warto jednak pamiętać, o jednej bardzo istotnej rzeczy – gaśnica ma swój termin przydatności do użycia. Konieczna jest więc jego kontrola oraz wymienianie gaśnicy regularnie.

Drugi element, jakim jest trójkąt, przyda się w razie wypadku, a nawet drobnej kolizji, ponieważ to właśnie jego używa się, by ostrzec nadjeżdżające pojazdy, gdy Twoje auto jest uszkodzone i stoi na poboczu. Ponadto trójkąt ma zastosowanie także w przypadku holowania uszkodzonego samochodu.

Co warto mieć w bagażniku oprócz bagażu obowiązkowego?

Jest wiele innych rzeczy, które warto mieć ze sobą w bagażniku oprócz bagażu obowiązkowego. Jedną z nich jest bez wątpienie apteczka, która posłuży do udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Jest ona niezwykle ważnym elementem wyposażenia bagażnika, który może uratować komuś życie. Mimo że prawo nie wymaga od Ciebie, aby wozić apteczkę w samochodzie, pamiętaj, że jesteś prawnie zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy.

W bagażniku warto mieć także płyny eksploatacyjne, czyli płyn do spryskiwaczy odpowiednio dobrany do pory roku, olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz hamulcowy. W końcu na samą benzynę auto nie jeździ, dlatego warto zadbać, aby w razie czego mieć możliwość uzupełnienia danego płynu. Pamiętaj też, że mimo iż płyn chłodniczy oraz hamulcowy możesz uzupełnić w trasie, to taka konieczność będzie jednak sygnałem ostrzegawczy, aby sprawdzić stan techniczny samochodu.

Bardzo ważne jest również, aby przygotować się odpowiednio na najbardziej wymagającą dla Twojego auta porę roku, jaką jest zima. Warto więc zaopatrzyć bagażnik w „zestaw zimowy” Przyda się przede wszystkim szczotka, dzięki której szybko i sprawnie ściągniesz śnieg z samochodu. Weź ze sobą także skrobacz do szyb oraz płyn do odmrażania, które przydadzą się w mroźne poranki, gdy podchodząc do auta, zobaczysz, że szyby pokryte są szronem lub lodem. Najlepszym wyborem będą płyny z zawartością alkoholu, które najszybciej rozpuszczają lód i polepszają widoczność lub ułatwiają pracę wycieraczek. Dla dodatkowej ochrony szyb przed mrozem woź ze sobą matę, którą zakłada się na noc, mocując ją do lusterek oraz przytrzaskując jej wystające fragmenty frontowymi drzwiami samochodu. Taka osłona w znacznym stopniu utrudni zaleganie śniegu na powierzchni. Na zimę, ale nie tylko, w bagażniku przydatna może okazać się również latarka ledowa, kable rozruchowe oraz gąbki pochłaniające wilgoć z szyb. 

Bagażnik to także świetne miejsce na wszystkie kosmetyki samochodowe. W końcu kto z nas nie lubi, kiedy jego auto jest lśniąco czyste? Zapakuj więc do bagażnika takie rzeczy jak woski, szampony, ścierki z mikrofibry, płyn do mycia szyb, środki do czyszczenia tapicerki oraz inne środki czystości samochodu.

Zdjęcie główne: Andraz Lazic/unspalsh.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*