Czy kolor auta ma znaczenie? Typowe auta w nietypowych kolorach

Samochody i motocykle
Czy kolor auta ma znaczenie? Typowe auta w nietypowych kolorach
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kolor samochodu to tylko jeden czynnik wpływający na decyzję zakupu auta, jednak jest on bardzo ważny dla każdego kierowcy. Dzięki niemu możemy wyrazić swoją osobowość, a nawet wyróżnić się na drodze.

Co kolor mówi o kierowcy?

Istnieje przeświadczenie, że kolor samochodu może wiele powiedzieć o charakterze kierowcy. Jest to zagadnienie bardzo psychologiczne, w dużej mierze związane z emocjami, które wywołują poszczególne kolory u różnych osób. Odcień samochodu może być świetnym sposobem na wyrażenie tych emocji, a także swojego charakteru czy po prostu preferencji. Czerwony wielu z nas kojarzy się z dynamicznością, temperamentem i ostrym charakterem. Czarny kolor to etykieta ludzi pragmatycznych i twardo stąpających po ziemi. Pastelowe odcienie wskazują z kolei na romantyczność i zamiłowanie do luksusu.

Najchętniej wybierane kolory samochodów

Na podstawie licznych badań i przeprowadzonych ankiet sporządzona została lista najpopularniejszych wśród kierowców kolorów samochodów. Idealnie pokrywa się ona ze spostrzeżeniami, które możemy wysnuć, obserwując pojazdy na drodze. Dominuje kolor srebrny, a tuż za nim znajdują się wszystkie odcienie niebieskiego.

O dziwo, klasyczna czerń nie jest najchętniej wybieranym kolorem. Wśród innych popularnych barw znajduje się także zielony oraz żółty. Sporadycznie można spotkać się z nietypowymi odcieniami takimi jak róż czy ostra pomarańcz, a także z innymi żywymi i niezwykle intensywnymi kolorami.

Czerwony samochód kojarzy się z szybkością

Kolor czerwony przywodzi na myśl przede wszystkim odwagę i pewność siebie, a w kontekście motoryzacji jest także utożsamiany z szybkością. Historia czerwonych samochodów sięga do początków kultowego Ferrari. Obecnie modele tej marki produkowane są w wielu kolorach, jednak w pierwszych latach istnienia firmy każdy z samochodów Ferrari był właśnie czerwony. Do dzisiaj samochody włoskiego producenta są szybkie, zwinne i niezwykle luksusowe. Wybór innego auta w tym charakterystycznym dla Ferrari kolorze pozwoli nam poczuć się trochę jak w tym niezwykłym pojeździe. Czerwień to barwa wybierana przez osoby dynamiczne i odważne, które lubią postawić na trochę szaleństwa.

Zielony uspokaja

Zieleń  utożsamiana jest z naturą, ciszą i spokojem. Kierowcy, którzy decydują się na samochód w tym kolorze, pragną zaznać chwili relaksu i ukojenia. Według przeprowadzonych badań osoby kierujące zielonym pojazdem mogą pochwalić się doskonałą techniką jazdy i przestrzeganiem przepisów drogowych, a brawura i popisy podczas jazdy są im obce. Bardzo ważna jest dla nich estetyka i piękny wygląd auta.

W branży motoryzacyjnej kolor zielony nie jest tak popularny, jak bardziej stonowane odcienie. Może to świadczyć, podobnie jak w przypadku innych nietypowych kolorów, o odwadze i pewności właściciela takiego auta. Istotną kwestią jest również sam odcień zielonego – kolor butelkowy wydaje się zdecydowanie spokojniejszy niż soczysta, intensywna zieleń. Wśród najpopularniejszych modeli aut z zieloną karoserią znajdują się Seat Ibiza, Nissan Micra, Opel Zafira oraz Fiat Punto.

Jazda samochodem w odcieniach kanarka

Wielu osobom kolor żółty kojarzy się z ogromną otwartością, pozytywnym myśleniem i ogólnym szczęściem. Pomimo tych pozytywnych odczuć kolor ten ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Na pewno niezwykle trudno jest jednak przejść koło żółtego samochodu obojętnie.

Osoby preferujące odcienie żółtego zazwyczaj są ekstrawertyczne i „szalone”. Bardzo często wyróżnia je nie tylko niebanalny kolor samochodu, ale także odwaga zarówno na drodze, jak i w życiu codziennym. W kanarkowych odcieniach znajdziemy takie modele samochodów jak Fiat Stilo, Skoda Fabia czy Volkswagen Polo.

Różowy nie tylko dla kobiet

Choć różowy tradycyjnie jest kolorem zarezerwowanym dla kobiet, coraz więcej mężczyzn decyduje się również na wybór rzeczy w tym kolorze. Na drogach coraz częściej minąć można różowe samochody, choć zdecydowanie rzadziej niż w przypadku innych niestandardowych kolorów. Wynika to z faktu, że niewiele marek decyduje się na produkcję pojazdów w tym kobiecym kolorze.

W 1956 roku amerykańska marka Dodge stworzyła samochód LaFemme, który miał być przeznaczony tylko dla kobiet. Nawet najmniejsze detale były w tym kolorze, co prawdopodobnie odstraszało potencjalnych klientów. Sprzedanych zostało tylko 1500 aut, natomiast pozostałe nie doczekały się właścicieli. Jest to dowodem na to, że kolor ten nie cieszy się zbyt dużą popularnością – nawet wśród najbardziej odważnych kierowców.

Fioletowe marzenie

Fioletowy to kolor, który najrzadziej można spotkać na drogach. Wynika to przede wszystkim z faktu niewielkiej dostępności aut w takim wariancie. Barwa ta wielu osobom kojarzy się z królewskim luksusem, władzą, silną pozycją i nieograniczonymi możliwościami. Najpopularniejsze odcienie to te ciemne lub pastelowe. Ciemny fiolet zdecydowanie mniej rzuca się w oczy, przez co zwyczajnie możemy go nie zauważyć bądź pomylić z innym kolorem. Najpopularniejsze modele samochodów, które znajdziemy w tym nietypowym kolorze, to Volkswagen Polo i Nissan Micra.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*