Dziecko na motocyklu. Co mówią o tym przepisy?

Dziecko na motocyklu. Co mówią o tym przepisy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu motocyklistów marzy o tym, by zabrać swoją pociechę na przejażdżkę. Od jakiego wieku można to zrobić? Jak zabezpieczyć dziecko? Sprawdzamy, jakie są oficjalne wytyczne.

Niezależnie od tego, kto towarzyszy motocykliście, jazda z pasażerem to dodatkowe brzemie odpowiedzialności. Trzeba też dostosować styl jazdy z racji dodatkowego obciążenia i zmiany środka ciężkości. W przypadku dzieci dochodzi kwestia tego, czy będzie ono w stanie utrzymać się na motocyklu.

Przepisy jasno określają warunki, w jakich mogą być przewożone dzieci. Prawo o ruchu drogowym mówi, że w czasie przewożenia na motocyklu dzieci poniżej 7 roku życia nie wolno przekraczać 40 km/h. Jednakże, przepisy nie wyznaczają granicy wiekowej, od której dozwolone jest przewożenie pociech. Ustawodawca zdał się w całości na odpowiedzialność kierowcy.

W przypadku starszych dzieci – bądź nastolatków – nie powinny wystąpić żadne problemy. W tym wieku dzieci zdają sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa. W przypadku młodszych pociech rozwiązaniem ich ruchliwości mogą być szelki – jest to obecnie najlepsze rozwiązanie. Jednakże, do wyboru są również specjalne foteliki motocyklowe, które bazują na tych dołączanych do rowerów.

(Photo by Harley-Davidson on Unsplash)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*