Czy warto kupować samochód na kredyt?

Czy warto kupować samochód na kredyt?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polacy chętnie korzystają z kredytowej oferty banków, pozyskując w ten sposób pieniądze potrzebne do realizacji celów. O ile część osób przeznacza środki na generalny remont mieszkania, o tyle niektórzy decydują się na zakup auta. Sprawdź, czy warto zaciągnąć kredyt samochodowy.

W zaciąganiu kredytów bankowych nie ma nic złego, o ile decyzja jest dokładnie przemyślana. Bardzo ważne jest też, aby wykazywać się odpowiednio dobrą sytuacją materialną, która pozwoli na terminową spłatę zobowiązania – także w okresie przejściowych trudności finansowych. 

Jaki kredyt na samochód?

Osoby, które chcą kupić samochód na kredyt, mają do wyboru dwie opcje:

  • kredyt gotówkowy
  • kredyt samochodowych.

Oba rozwiązania mają kilka zalet, dlatego należy przeanalizować je pod kątem własnych potrzeb oraz oczekiwań. 

  • Jeśli nie masz upatrzonego pojazdu, a część środków chcesz przeznaczyć na zupełnie inny cel, wybierz kredyt gotówkowy.
  • Jeżeli jesteś osobą zdecydowaną na konkretny model auta i jednocześnie zależy ci na niższych kosztach całkowitych, kredyt samochodowy może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Jak pokazuje kalkulator dostępny na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-samochodowy/, tego rodzaju finansowanie może być dużo tańsze niż standardowy kredyt gotówkowy. Wiele jednak zależy od tego, z jakiej oferty finalnie skorzystasz. 

Kredyt samochodowy – jak wybrać korzystne finansowanie?

Kredyty różnią się między sobą wieloma parametrami, dlatego należy wnikliwie je przeanalizować. Im więcej elementów porównasz, tym finansowanie lepiej wpisze się w twoje oczekiwania i spełni potrzeby. Co ma największe znaczenie?

  • Wysokość miesięcznej raty

Bardzo możliwe, że zależy ci na maksymalnie niskiej racie finansowania – takiej, która nie będzie stanowiła nadmiernego obciążenia domowego budżetu. Warto zatem sprawdzić, który bank ma do zaproponowania ofertę wpisującą się w twoje oczekiwania.

  • Całkowita kwota do spłaty

Być może znacznie ważniejsze jest dla ciebie to, ile faktycznie zapłacisz za samochód. Aby to oszacować, warto uwzględnić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). To wskaźnik, który obejmuje nie tylko oprocentowanie, ale również koszty pozaodsetkowe. Dzięki temu będziesz mieć pogląd, które finansowanie jest najtańsze.

Jeśli zależy ci na wyborze atrakcyjnej oferty, znajdź kredyt samochodowy za pomocą serwisu porównywarkowego. Zamieszczony tam 

Kredyt samochodowy – kiedy się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o opłacalność zakupu samochodu na kredyt – wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Takie rozwiązanie może być korzystne, jeśli:

  • dysponujesz środkami, ale nie chcesz w całości przeznaczać ich na zakup auta
  • pilnie potrzebujesz samochodu, a odkładanie pieniędzy na zakup za gotówkę zajęłoby dużo czasu
  • znajdziesz ofertę kredytu samochodowego na korzystnych warunkach finansowych.

Pamiętaj! Aby uzyskać finansowanie, musisz spełniać wymagania stawiane przez bank. Dlatego upewnij się, że masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz możesz pochwalić się wiarygodnością jako kredytobiorca. 

Zdjęcie główne: Hassan OUAJBIR/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*