Czy warto iść na kurs z prawa jazdy w wakacje? Wady i zalety rozwiązania

Nauka jazdyPoradnik
Czy warto iść na kurs z prawa jazdy w wakacje? Wady i zalety rozwiązania
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Decyzja o zapisaniu się na kurs prawa jazdy jest często jedną z tych, które wspomina się latami. Otwiera nowe możliwości i pozwala jeszcze szybciej się przemieszczać. Czy warto robić prawo jazdy w wakacje?

Kurs prawa jazdy w wakacje – zalety

Kurs prawa jazdy w wakacje może być znakomitym pomysłem. To rozwiązanie ma wiele atutów. Pierwszym z nich jest to, że kursant nie jest zmuszony do uczenia się panowania nad pojazdem w wymagających warunkach atmosferycznych. Niektórzy mogliby powiedzieć, że to duża wada, ponieważ kiedy przychodzą cieplejsze dni, jazda jest zbyt łatwa. Jednak to nieprawda.

Prowadzenie samochodu w deszczu i śniegu jest czasem bardzo trudne, a w niektórych przypadkach może skutecznie zniechęcić do dalszego kontynuowania nauki, szczególnie jeżeli dochodzi do tego stres związany z egzaminami i ciągłą obecnością instruktora.

Oprócz tego wakacje dla wielu osób są także czasem wolnym. W przypadku młodzieży czy osób studiujących jest to na pewno okres dwóch miesięcy, kiedy nie trzeba wykonywać obowiązków związanych z nauką. Niejeden kursant decyduje się poświęcić pierwszy miesiąc na zarobienie pieniędzy na zdanie prawa jazdy, a drugi właśnie na przejście kursu.

Kurs prawa jazdy w wakacje – wady 

Wymienione wcześniej atuty tego rozwiązania mogą być dla wielu wystarczająco zachęcające do tego, żeby się na nie zdecydować. Jednak i taki sposób ma swoje wady. 

Przede wszystkim, dobra pogoda niekoniecznie musi oznaczać odpowiednich warunki do nauki. Wysokie temperatury i intensywne słońce mogą skutecznie przeszkodzić w skupieniu się na drodze. 

Kiedy dodamy do tego pełen samochód – na tylnych siedzeniach często znajdują się inni kursanci – to można stwierdzić, że nauka w takich warunkach nie będzie należeć do najprzyjemniejszych. 

Drugim czynnikiem może być to, że wakacje to moment, który wybierze nie tylko jedna osoba, ale wielu kursantów, myśląc, że to najlepszy czas na zdawanie prawa jazdy.

Kurs prawa jazdy w wakacje – dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

Pozostał jeszcze jeden czynnik, na który warto zwrócić uwagę. To lokalizacja, w której jest prowadzony kurs. Wakacje mogą być czasem, kiedy duże miasta nieco pustoszeją, bo znikają z nich studenci, ale też okresem, kiedy przez małą miejscowość przewijają się tysiące turystów, na przykład w lokalizacjach turystycznych lub w tych, które leżą na trasie nad morze czy w góry. 

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, można stwierdzić, że kurs prawa jazdy w wakacje będzie dobrym pomysłem na przykład dla mieszkańców dużych miast, gdzie w trakcie ciepłych miesięcy nie ma dużo studentów, a liczba turystów nie jest tak imponująca, jak na przykład w przypadku kurortów morskich czy turystycznych miejscowości w górach.

Dodatkowo kurs na prawo jazdy w wakacje będzie dobrym wyborem dla tych osób, które nie lubią deszczu i śniegu, a szare miesiące wiążą się dla nich z pewnym impasem, kiedy wśród natłoku obowiązków trudno jest skupić się na nauce.

Jak uzyskać prawo jazdy?

Skoro już wiadomo, czy kurs na prawo jazdy będzie przeprowadzony w wakacje lub chłodniejsze pory roku, to warto sprawdzić, jakie dokumenty należy przedłożyć w odpowiednich instytucjach. 

Żeby uzyskać prawo jazdy, należy zdać egzamin, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, przedstawić orzeczenie lekarskie, dodać do tego aktualne zdjęcia, a także adres zameldowania. Kompletując te wszystkie dokumenty, można z powodzeniem ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy.

Przeczytaj też: https://beautyride.pl/poradnik/nauka-jazdy/jak-dobrac-instruktora-nauki-jazdy-pomagamy-w-wyborze/

Zdjęcie główne: Jackson David/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*