Dbanie o nasze środowisko i życie w zgodzie z postulatami ekologów jest nie tylko trendem, ale sposobem na ochronę naszej planety oraz naszego portfela. Czy ecodriving w mieście i w trasie czymś się różni? Odpowiadamy.
Ecodriving to ekonomiczna lub, jak kto woli, ekologiczna jazda. Płynna i bezpieczna, która ma na celu nie tylko oszczędność paliwa, ale również ograniczenie emisji spalin. Ecodriving to również zbiór pewnych zachowań kierowcy oraz zasady i sposoby jazdy. To także eksploatacja zarówno samochodu jak i jego wyposażenia.
Styl jazdy jest niezwykle ważny. W mieście głównym problemem są korki, sygnalizacje świetlne oraz przejścia dla pieszych, które wymuszają częste hamowanie i przyspieszanie. To są czynniki, które powodują konieczność częstego zatrzymywania się i ruszania, a to pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. W przypadku drogi do pracy lepiej czasami wybrać dłuższą trasę, która nie będzie zmuszała nas do ciągłego zmiany prędkości. Warto zatem spojrzeć na mapę i poszukać mniej uczęszczanej drogi równoległej lub takiej, na której jest mniej przejść dla pieszych lub progów zwalniających.
Jeżeli już musimy się zatrzymywać, dobrym pomysłem jest hamowanie silnikiem. Wbrew pozorom, wrzucanie biegu jałowego nie powoduje oszczędności, ponieważ motor nadal musi się napędzać. Dużo lepiej jest wytracić prędkość poprzez obniżenie biegu i poczekanie, aż silnik sam wytraci obroty, a wraz z tym spadnie nasza prędkość.
Taki sposób jazdy pomaga nie tylko obniżyć zużycie paliwa, ale także uchroni nasze klocki i tarcze hamulcowe przed przedwczesnym zużyciem. Trzeba jednak popracować nad wyczuciem – zbyt gwałtowne zahamowanie może bowiem narazić nas na staranowanie przez samochód z tyłu, tym bardziej, że jego kierowca nie zobaczy zapalonych u nas świateł hamowania. Warto także sprawdzić, czy nasz silnik posiada dwumasowe koło zamachowe – hamowanie silnikiem dość mocno je zużywa, jeśli nie zastosujemy bardziej skomplikowanej techniki hamowania z międzygazem.
W przypadku jazdy w trasie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej stałej prędkości. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, należy rozpędzać samochód zdecydowanie, ale nie powoli. Nie należy przekraczać 2500 obrotów silnika na minutę. Należy jednak pamiętać o zachowaniu prędkości sprzyjającej ekonomice naszego samochodu, która wynika z jego charakterystyki. Dlatego też niezwykle ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, które na pewno ułatwią nam zaoszczędzenie paliwa.
Podczas jazdy w trasie dużo łatwiej jest utrzymać stałą prędkość niż podczas jazdy w mieście. Przeszkodzić w naszych staraniach może jednak kilka czynników, jak napotkany na drodze ruch. W idealnych warunkach nie utkniemy za wolniejszymi samochodami, które zmuszą nas do wciśnięcia gazu w celu ich wyprzedzenia.
Jeżeli jednak tak się stanie, warto zastanowić się nad postojem. Na pewno nie należy zatrzymywać się po wykonaniu wyminięcia, bowiem nawet kilkuminutowa przerwa może sprawić, że wyprzedzone przez nas auta znów znajdą się z przodu i trzeba będzie manewr powtórzyć, wejść na wyższe obroty i spalić więcej paliwa.
W przypadku wyjazdów w długie trasy nie unikniemy zabrania ze sobą bagaży w postaci walizek czy też sprzętu sportowego, ale należy pakować się mądrze i z namysłem, ponieważ dodatkowe kilogramy również zwiększają spalanie. W mieście bardzo często są to zakupy lub rzeczy, które mogą się przydać w razie nagłego wypadku, dlatego też należy stale kontrolować to, co znajduje się w naszym bagażniku.
Jesteśmy przekonani, że wraz z pozbyciem się zbędnych kilogramów zauważycie mniejsze zużycie paliwa. Kontrolowanie stanu bagażnika zalecane jest szczególnie tym kierowcom, którzy dzielą swój pojazd z innymi domownikami.
Wraz z rozwojem technologii i upływem lat kierowcy otrzymują dziś wsparcie w postaci sześcio- lub siedmiobiegowych skrzyń przekładniowych, a także elektronicznych wskazówek, które informują kierowcę o tym, że należy włączyć wyższy bieg. Kolejnym plusem skoku technologicznego jest również korzystanie z nawigacji satelitarnej, która pozwoli nam ominąć korki i zachować płynność jazdy.
Nowe technologie nie tylko pozwalają zadbać o środowisko, ale również o nasz portfel, ponieważ oszczędzamy nie tylko paliwo, ale również zużycie hamulców oraz innych podzespołów naszego samochodu.
(fot. pixabay.com)