Kosmetyki do opon – czego możesz używać?

Kosmetyki do opon – czego możesz używać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Opony są najważniejszym elementem samochodu, w końcu dbają o bezpieczeństwo jazdy. Stanowią też element estetyczny pojazdu i każdy, komu zależy na aucie, powinien dbać również o opony. Co zrobić, żeby cały czas były jak nowe?

Opona, choć z zewnątrz wygląda na kawałek gumy, to stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego auta. Odpowiadają one za hałas, przyczepność, przyspieszanie, hamowanie czy stabilne zachowanie przy każdej prędkości. W rozwój technologii ogumienia samochodowego każdego roku inwestuje się potężne pieniądze, tak by mogły być jeszcze lepsze niż dotychczas. 

Dlatego dbanie o opony nie powinno się kończyć na odpowiednim sezonowaniu i wymianie, a także na stosowaniu dodatkowych produktów, które pozwolą utrzymać oponę w dobrej kondycji.

Jakich preparatów używać?

Przede wszystkim produkty nakładane na opony muszą być specjalnie do tego stworzone. Nie można stosować metod domowych np. pokrywania opon lakierem do włosów czy smarowania ich paliwem. Opony nie powinny mieć kontaktu z produktami silnie zasadowymi, ponieważ osłabiają one strukturę gumy, przez co opona szybciej niszczeje. Dlatego najlepiej stosować preparaty markowe, gdyż wtedy mamy pewność, że są one przystosowane do ogumienia. 

Produkty do pielęgnacji opon możemy podzielić na te w aerozolu, w sprayu i w formie pianki. Powinny one pomóc przywrócić elastyczność gumy, zabezpieczyć ją przed pękaniem oraz wysychaniem. Preparaty te także przywracają ładny wygląd bocznej części ogumienia, dają tzw. efekt mokrej opony. Ponadto są to preparaty odpychające wodę i chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV, które prowadzi do utlenienia i szybkiego starzenia się opony.

Który najlepszy?

Tak naprawdę nieważne, czy użyjemy pianki, sprayu czy aerozolu, ponieważ każda forma działa tak samo, a różnice kończą się na wygodzie zastosowania i na jak długo wystarczy jedno opakowanie. 

Czernidła do opon w sprayu mają w składzie oleje silikonowe, które zabezpieczają gumę przed starzeniem, i specjalistyczne dodatki zapewniające jej elastyczność. Silikon ma za zadanie wniknąć w strukturę opony i pozostawić warstwę, która będzie zabezpieczała oponę przed czynnikami zewnętrznymi. Aplikacja produktu jest bardzo prosta, wystarczy równomiernie spryskać boczne części opony.

Preparat w piance również chroni przed czynnikami zewnętrznymi i nadaje elastyczność gumie. Jednak do zastosowania tego produktu potrzebna jest także szmatka, którą rozprowadzimy piankę po całej oponie. Pianki są na tyle gęste, że nie spływają z opony na felgę.

Aerozol, czyli popularne mleczko do opon, jest najtrwalsze ze wszystkich produktów i podobnie jak pianka musi być rozprowadzone po powierzchni opony. Odświeża wygląd opony, a jedno opakowanie produktu starczy na najdłużej spośród wszystkich wymienionych. 

Bezpieczeństwo to podstawa

Aby cieszyć się z wysokiej jakości opon przez długi czas, należy nakładać takie preparaty regularnie, najlepiej po każdym myciu samochodu. Pamiętajmy, że szampony samochodowe są odpowiednie do karoserii, a nie opon. Trzeba natomiast opony myć z regularnego brudu, więc pamiętajmy, aby po każdym myciu oponę wysuszyć, a potem nałożyć którąś z wyżej wymienionych odżywek. Nie wolno też nakładać takich preparatów na główną część opony, ponieważ mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Zdjęcie główne: Mike/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*