Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? Praktyczne porady dla kursantów!

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? Praktyczne porady dla kursantów!

Bas Peperzak/unsplash.com

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Egzamin państwowy na prawo jazdy to ostatni etap procesu nauki jazdy. To właśnie chwila, w której kursant, a zarazem przyszły kierowca musi wykazać się nie tylko znajomością przepisów ruchu drogowego, ale także umiejętnościami w kwestii poruszania się w ruchu ulicznym. Jak skutecznie przygotować się do egzaminu? Oto kilka praktycznych porad, które mogą pomóc w zaliczeniu części teoretycznej oraz praktycznej!

Na czym polega i jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Cały egzamin składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest sprawdzenie wiedzy teoretycznej, czyli w dużym skrócie chodzi tu o znajomość przepisów obowiązujących w ruchu drogowym. Test składa się z 32 pytań, z których można zdobyć 74 punkty, przy czym próg zdawalności rozpoczyna się od 68 punktów. Następnie kursant podchodzi do egzaminu praktycznego, gdzie należy wykazać się umiejętnością prowadzenia samochodu. Ta część składa się z jazdy po placu manewrowym oraz po ustalonych trasach egzaminacyjnych. O pozytywnym lub negatywnym wyniku decyduje egzaminator, który na bieżąco instruuje zdającego.

Czy kurs jazdy pozwala na solidne przygotowanie do egzaminu?

Kursanci przygotowują się do egzaminu podczas kursu jazdy, który realizowany jest w specjalnym ośrodku szkolenia kierowców. Przykładem takiego miejsca może być nauka jazdy Lublin, której szczegółową ofertę można znaleźć pod adresem https://www.oskefektlublin.pl/, na oficjalnej stronie internetowej. Kurs obejmuje wykłady z teorii, podczas których kursanci poszerzają wiedzę z zakresu przepisów i zasad, jakie panują w ruchu drogowym. Dodatkowym aspektem poruszanym przez instruktorów jest też ogólna budowa samochodu czy też zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Z kolei praktyczna cześć kursy obejmuje 30 godzin jazd, podczas których instruktor przekazuje wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia auta. Zajęcia odbywają się na placu manewrowym, jak i w tradycyjnym ruchu ulicznym.

Rozwiązywanie testów oraz jazdy doszkalające, czyli samodzielne przygotowania do egzaminu!

Przed przystąpieniem do egzaminu dobrym rozwiązaniem będą dodatkowe przygotowania we własnym zakresie. W przypadku części teoretycznej mogą opierać się one na rozwiązywaniu testów, czy poszerzaniu wiedzy korzystając z dedykowanego podręcznika. Znacznie trudniej wyglądają indywidualne przygotowania do egzaminu praktycznego. W tym przypadku kursanci mogą korzystać z dodatkowych jazd doszkalających, oferowanych przez szkołę nauki jazdy, podczas których można przećwiczyć poszczególne zadania z placu manewrowego, czy też zdobyć wprawę w jeździe po mieście. Dodatkowe godziny za kierownicą wiążą się z koniecznością dopłaty, jednak czasami warto pamiętać, że każde kolejne podejście do egzaminu również jest płatne, dlatego czasami lepszym wyborem może być inwestycja w dodatkowe godziny za kierownicą, które pomogą uzyskać pozytywny rezultat już podczas pierwszego egzaminu.

Jakie błędy najczęściej popełniają kursanci w trakcie egzaminu?

Co do zasady egzamin teoretyczny wymaga znajomości przepisów oraz dokładnego zapoznania z treścią poleceń. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne zwykle zapewnia pozytywny rezultat. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku części praktycznej. Istotną kwestią jest fakt, że duża część osób oblewa egzamin na placu manewrowym, pokonując łuk do przodu lub do tyłu, czy próbując swoich sił podczas ruszania pod wzniesienie. W takim przypadku egzamin może zostać przerwany w trakcie wykonywania zadania, a co za tym idzie, nie będziemy mieli możliwości wyjechać na drogę publiczną (poza ośrodek egzaminacyjny). Z kolei w przypadku jazdy po trasach egzaminacyjnych najpopularniejsze błędy to nieustąpienie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, niezatrzymanie pojazdu przed znakiem „STOP”, czy też przekroczenie prędkości.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy to z pewnością stresujący moment, przez który musi przejść każdy kierowca. O odpowiednie przygotowanie kursantów dbają profesjonalne ośrodki, których obszarem działalności jest nauka jazdy Lublin. Przed egzaminem teoretycznym warto przećwiczyć wiedzę, rozwiązując dedykowane testy dostępne w internecie. Z kolei do egzaminu praktycznego można przygotować się, korzystając z dodatkowych lekcji doszkalających, oferowanych przez ośrodki szkolenia kierowców. Wybierając się na egzamin, warto też zadbać o pozytywne nastawienie. Nie warto martwić się na zapas, ale skupić się na wykonywanych zadaniach. Statystycznie blisko 50% egzaminów kończy się pozytywnym wynikiem! Powodzenia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*