Czy kobietom rzeczywiście w czasie jazdy mylą się kierunki?

Nauka jazdy
Czy kobietom rzeczywiście w czasie jazdy mylą się kierunki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawa czy lewa strona? Mylenie kierunków to poważny problem, zwłaszcza jeśli dotyczy kierowcy. Podobno dotyczy on przede wszystkim kobiet. Sprawdzamy, czy to prawda. 

Prawidłowe rozróżnianie kierunków to podstawa kierowania autem. Niestety ma z tym problem wielu kursantów przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy, a co gorsza, także wielu doświadczonych kierowców. Obiegowa opinia głosi, że prawą stronę z lewą i na odwrót myli zwłaszcza płeć żeńska. Czy tak jest w rzeczywistości? Skąd w ogóle biorą się problemy z rozróżnianiem kierunków? I czy naprawdę mylenie prawej i lewej strony jest niebezpieczne podczas jazdy?

Nie tylko kobiety

Temat jest znany i od lat poruszany przez wielu kursantów i instruktorów nauki jazdy. Wielu z nich twierdzi, że kobiety częściej od mężczyzn mylą kierunki. Według portalu szkola-jazdy.pl coś jest na rzeczy, a problemy z prawidłowym rozróżnieniem prawej i lewej strony ma 50 procent społeczeństwa w tym 75 procent kobiet. Innego zdania są psycholodzy, którzy twierdzą, że ta przypadłość nie jest uwarunkowania płciowo i w równym stopniu dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

Przyczyna: lateralizacja

Mylenie kierunków nie ma nic wspólnego z inteligencją, czy poziomem IQ. Związane jest raczej z zaburzoną albo skrzyżowaną lateralizację, tzn. brakiem wyraźnej dominacji jednej półkuli mózgowej nad drugą. Taka przemienność stronności występuje np. wówczas, gdy leworęczność jest połączona z prawonożnością. Efektem jest mylenie kierunków i ogólne problemy z orientacją w przestrzeni.

A może stres?

Skąd zatem obiegowa opinia, że mylenie kierunków częściej zdarza się kobietom? Niektórzy instruktorzy twierdzą, że panie nie tylko mylą kierunki, ale mają też gorszą orientację przestrzenną i gorzej niż panowie radzą sobie z opanowaniem obsługi samochodu. Jako przyczynę mylenia kierunków przez panie wskazują ogólną dezorientację wywołaną stresującą sytuacją, jaką bez wątpienia jest nauka jazdy. Psycholodzy znów wyjaśniają jednak, że dezorientacja wywołana stresem nie zależy od płci i może w równym stopniu dotyczyć kobiet oraz mężczyzn.

Prawa i lewa strona w ruchu drogowym

Mylenie prawej strony z lewą może mieć poważne konsekwencje podczas jazdy samochodem. Nie chodzi tylko o nawigowanie i problemy ze stosowaniem się do poleceń typu “skręć w lewo”. Wszyscy kierowcy wiedzą przecież, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Wynika z tego między innymi, że na skrzyżowaniu równorzędnym musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom z prawej strony. Na rondzie musimy kierować się w prawą stronę. Przy zmianie pasa powinniśmy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na pasie prawym. Mylenie kierunków może mieć w takich przypadkach tragiczne konsekwencje.

Praktyczne sposoby na rozróżnianie kierunków

Jak zatem właściwie rozróżniać kierunki? Praktycznym sposobem, który sprawdzi się w każdej sytuacji – nie tylko za kierownicą – jest uświadomienie sobie, że jeśli ustawimy kciuk i palec wskazujący w lewej ręki pod kątem prostym, to z naszej perspektywy ułożą się one w kształt litery “L” (jak “Lewa”). Jeśli to samo zrobimy z palcami prawej ręki, wyjdzie nam “L” odwrócone, a zatem nieprawidłowe. Jeszcze łatwiejszym sposobem jest “oznaczenie” jednej z rąk za pomocą pierścionka lub bransoletki i zapamiętanie, który kierunek ona oznacza. Warto wykorzystać w tym celu zegarek lub obrączkę, które zwykle nosimy na lewej ręce.

Kierunki za kierownicą

Spoglądanie na ręce w czasie jazdy w celu zorientowania się w kierunkach może być niewygodne, a nawet niebezpieczne. Jak w takim razie właściwie rozpoznać prawą i lewą stroną za kierownicą? Najlepszym “kierunkowskazem” będzie właśnie… kierownica. W krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny, kierownica w samochodach niemal zawsze znajduje się po lewej stronie auta. Oznacza to, że fotel pasażera mamy zawsze po stronie prawej. Jeśli zatem dojeżdżamy do skrzyżowania równorzędnego i zobaczymy zbliżający się do niego pojazd, który znajduje się po stronie pasażera, oznacza to, że powinniśmy ustąpić mu pierwszeństwa. Podobnie będzie w przypadku zmiany pasów ruchu oraz skręcania według poleceń nawigacji.

Problem z rozróżnieniem kierunków mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Tę istotną z punktu widzenia kierowcy trudność można na szczęście łatwo wyeliminować. Na początku pomoże zapamiętanie kilku prostych trików pomagających rozróżnić prawą i lewą stronę. Z czasem rozróżnianie stron samo wejdzie nam w krew.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*