Jak sprawdzić stan techniczny samochodu przed podróżą?

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu przed podróżą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy chce, aby długa podróż samochodem była przede wszystkim bezpieczna i komfortowa. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy przed jazdą sprawdzimy kilka ważnych elementów pojazdu. O czym należy pamiętać?

Płyny eksploatacyjne i ich poziom

Zanim wybierzesz się w wielogodzinną podróż, sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych w swoim samochodzie. Najważniejszy z nich jest oczywiście olej silnikowy, powinien być w normie. Nie jest on jednak jedyny, zajrzyj do płynu w układzie chłodzenia i dolej go, jeśli jest poniżej minimalnej granicy. W dzisiejszych czasach większość płynów chłodniczych jest mieszalna, co ułatwi zakup. Sprawdź także płyn do wspomagania oraz spryskiwaczy, ten ostatni przyda Ci się na pewno, gdy podróżować będziesz po autostradzie. Co ciekawe, o płynie do spryskiwaczy kierowcy zapominają najczęściej. Nie da się jednak ukryć, że lepiej zapomnieć o nim niż o płynie hamulcowym czy oleju silnikowym.

Stan opon – sprawdź to!

Bieżnik w złym stanie lub ewidentne ślady uszkodzenia opon mogą realnie wpłynąć na bezpieczeństwo podczas podróży. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na ogumienie przed jazdą. W pierwszej kolejności sprawdź, jak wygląda bieżnik, powinien mieć co najmniej 3 milimetry wysokości. Czy tak jest na pewno, sprawdzisz przy pomocy specjalnych miarek. Obejrzyj całą oponę dokładnie w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, powtórz tę czynność na pozostałych trzech.

Ciśnienie opon – bardzo ważna kwestia

O ciśnieniu opon pamiętamy najczęściej. To bardzo dobrze, bo w końcu nierównomierne ciśnienie może doprowadzić na przykład do ściągania auta w jedną ze stron lub jego bujania na drodze. Gdy z kolei ciśnienia jest za mało w każdej z opon, zwiększa się szansa na eksplozję ogumienia w czasie jazdy. Najczęściej na naklejce na drzwiach lub klapce wlewu paliwa znajdziemy informacje, ile ciśnienia powinno być w każdej z opon. Później pozostaje dobicie go kompresorem, który jest praktycznie na każdej stacji. Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie, gdy opony są zimne, najlepiej 2 godziny po ostatniej jeździe.

Hamulce – muszą być skuteczne w trakcie podróży

Na hamulce składają się klocki, tarcze i płyn hamulcowy. Sprawdzanie ostatniego mamy już za sobą, teraz czas na klocki i tarcze. Już na oko zauważysz, czy klocki nie są zdarte zbyt mocno. Tarcze także w domowy sposób można bez problemu sprawdzić. Wystarczy przejechać po ich powierzchni, jeśli ranty będą mocno wyczuwalne, oznacza to, że tarcze są do wymiany. 

Światła – czy wszystkie są sprawne?

Na końcu sprawdź, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Zwróć uwagę na kierunkowskazy dookoła auta, światła stopu, cofania, przeciwmgielne i główne reflektory (mijania, dzienne, drogowe). Działanie świateł to nie wszystko, sprawdź także ich ustawienie, jeśli nie jesteś tego pewny, podjedź na stację diagnostyczną.

Oglądając pojazd pod kątem braków płynów eksploatacyjnych, uszkodzonych świateł, niesprawnych hamulców czy złego ciśnienia w oponach, możesz wychwycić wiele nieprawidłowości, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo podczas podróży.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*