Jakie paliwo wybrać zimą, aby auto paliło mniej?

Jakie paliwo wybrać zimą, aby auto paliło mniej?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chłodne zimowe miesiące i chłodny okres tuż przed wiosną nie są najlepszym czasem dla naszych samochodów. Jak się okazuje, dobrze dobrane paliwo ma ogromne znaczenie w kwestii spalania.

Zima to trudny okres nie tylko dla kierowcy, który narażony jest na o wiele trudniejsze warunki drogowe, ale także dla samych samochodów. Nie ma wątpliwości, iż wiele czynników może wpływać na funkcjonowanie naszego pojazdu – oprócz niskiej temperatury trzeba wspomnieć rzecz jasna o takich elementach jak sól na drogach, która negatywnie oddziałuje na karoserię auta, dziury na drodze, które mogą być ukrywane przez śnieg, czy ogólna słabsza praca, a także spalanie – przy którym warto mieć na uwadze spore skoki w cenie paliwa.

Nie oznacza to jednak, iż w walce ze zużyciem paliwa jesteśmy bezradni. Istnieje bowiem naprawdę wiele sposobów, aby na benzynę wydawać mniej. Jakie paliwo powinniśmy wybierać i jaki może mieć to wpływ na nasz samochód, a także jakie możemy rozważyć inne sposoby na oszczędzanie paliwa zimą?

Wybieraj paliwa ze sprawdzonych stacji

Każdy z nas chce oczywiście wydawać na benzynę jak najmniej – to logiczne. Nie można jednak zapominać, iż kupowanie taniego paliwa nie tylko może sprawić, że cały układ paliwowy i napędowy odpłaci się nam w bardzo przykry sposób, ale dodatkowo słabej jakości paliwo może podnosić ogólne spalanie naszego samochodu. Słabej jakości benzyna będzie częściej generować zjawisko tak zwanego spalania stukowego, a auto będzie po prostu pobierać jej więcej, by móc zaspokoić swoje zapotrzebowanie.

To właśnie dlatego nie tylko zimą, ale praktycznie zawsze powinniśmy wybierać stacje uznane, które mają już pewną reputację i wiemy, że tankując na nich, wybieramy dobrej jakości benzynę bądź olej napędowy. Na paliwie w miesiącach zimowych nie warto oszczędzać, gdyż w takim przypadku możemy wyjść z kosztami na zero, gdy będziemy zmuszeni do częstszego tankowania.

Wybieraj benzynę o lepszej jakości lub ze specjalnymi domieszkami

Wiele dobrej jakości stacji benzynowych zimą oferuje zupełnie inne mieszanki paliwa niż te, które możemy uświadczyć latem. Na czym polega najważniejsza różnica? Przede wszystkim chodzi tu o specjalne domieszki mineralne, które są w stanie pomóc nam w rozruchu silnika, w szczególności jeżeli chodzi o auta z napędem Diesla, a także w zmniejszeniu spalania dzięki dobremu regulowaniu pracy silnika. Z pewnością więc w okresie zimowym warto korzystać właśnie z takich paliw.

Dodatkowo, jeżeli Twój samochód nie ma problemu z przyjmowaniem paliw premium, warto rozważyć używanie właśnie ich. Poza o wiele lepszą ochroną silnika będą lepiej współpracowały z jednostką i przyczynią się do spadku spalania. Jest to kolejny ruch, który zdecydowanie warto rozważyć w okresie zimowym.

Zdj. główne: Geovanni Herrera/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*