Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ze względu na zasadę działania alkomaty można podzielić na półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Pierwsze są znacznie tańsze, dedykowane osobom, które sporadycznie wykonują niewielką ilość pomiarów. Drugie stosowane w droższych modelach osobistych jak i w profesjonalnych alkomatach dowodowych charakteryzują się dłuższą żywotnością i o wiele większą wydajnością.
Jednak niezależnie od ich rodzaju są to wyjątkowo precyzyjne urządzenia pomiarowe wymagające regularnego serwisowania, a przede wszystkim kalibracji. Każdy alkomat składa się z następujących podzespołów:
W miarę użytkowania alkomatu jego sensor wykonany ze stopów metali szlachetnych – złota lub platyny ulega procesowi utleniania. W związku z tym wskazania zaczynają odbiegać od zapamiętanych w bazie pomiarów wzorcowych, czyli mówiąc potocznie „przekłamują” wynik badania. Dlatego w obsłudze alkomatu najważniejsze jest:
Alkomat osobisty dobrej jakości, na którego wskazaniach można polegać to mniej więcej wydatek rzędu kilkuset złotych. Alkomaty używane przez policję i w zakładach pracy, przeprowadzające kilkaset badań w ciągu jednego dnia są znacznie droższe. Urządzenia „no name” w cenie poniżej 100 złotych raczej należy traktować w kategorii gadżetów. Podobnie jednorazówki spotykane na stacjach benzynowych czy na stoiskach z kosmetykami w hipermarketach i drogeriach. Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się zarówno z bezpieczeństwem uczestników ruchu jak i z bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. W takiej sytuacji dyskusja o „opłacalności” zakupu alkomatu nie ma najmniejszego sensu. Jedynym wyróżnikiem powinna być jakość i precyzja pomiaru.
Każdy typ alkomatu ma ściśle określoną ilość pomiarów, którą można wykonać, a także czas po którym urządzenie wymaga kalibracji. Większość dystrybutorów i autoryzowanych sprzedawców alkomatów dokonuje bezpłatnej kalibracji w okresie gwarancyjnym. Kolejne kalibracje są płatne, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych w przypadku alkomatów osobistych do kilkuset przy najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeniach. Kalibracja alkomatu może być przeprowadzana wyłącznie w autoryzowanych przez producenta serwisach. W warunkach amatorskiego warsztatu jest technicznie niemożliwa. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym kalibruje się rzadziej niż tańsze modele z sensorem półprzewodnikowym.
Należy starannie zapoznać się z instrukcją i rygorystycznie przestrzegać jej wskazań. Ważne jest również przechowywanie alkomatu we właściwym miejscu bez narażania precyzyjnej elektroniki na czynniki zewnętrzne takie jak zbyt wysoka czy niska temperatura lub wilgotność. Na pewno schowek w samochodzie nie będzie właściwym miejscem.
Aby uzyskać miarodajny wynik, badanie należy przeprowadzać co najmniej około pół godziny powstrzymując się nie tylko od picia alkoholu, ale również od spożywania pokarmów, picia innych napojów, palenia tytoniu czy używania płynu do płukania ust. Należy również przestrzegać wymaganej przerwy pomiędzy poszczególnymi pomiarami. Traktowanie alkomatu jako zabawki na imprezach z pewnością skróci jego żywotność. Zarówno konkursy „kto najszybciej osiągnie 2 promile” jak i eksperymenty z wdmuchiwaniem dymu papierosowego czy oparów alkoholu mogą trwale uszkodzić delikatny sensor.
Alkomat poddawany jest testom w warunkach laboratoryjnych, poprzez specjalne urządzenie, gdzie stężenie alkoholu w powietrzu jest bardzo dokładnie określone. Na podstawie tego badania optymalizuje się oprogramowanie alkomatu tak, aby wskazywał te same wartości. Cena kalibracji alkomatu, a co za tym idzie jego użytkowania może wydawać się stosunkowo wysoka, jednak cykliczny serwis jest niezbędny do prawidłowego działania. Czasami kalibracja mylona jest z wymianą czujnika w alkomacie, co wiąże się z o wiele wyższymi kosztami niż kalibracja.
W podobny sposób, ale wymagający specjalnego oprogramowania – kalibrowana jest blokada alkoholowa. Jest to specjalny typ alkomatu, który blokuje dostęp do zapłonu pojazdu. Dzięki takiemu urządzeniu, osoba która utraciła prawo jazdy za jazdę po spożyciu, może znów „warunkowo” wrócić do prowadzenia samochodu.
Wszystko zależy od rodzaju i modelu urządzenia. Wysokiej jakości alkomat z sensorem elektrochemicznym może z powodzeniem posłużyć kilka lat i wykonać tysiące pomiarów. Żywotność alkomatu może przedłużyć jego systematyczna kalibracja. W takim przypadku cena kalibracji alkomatu jest nieporównywalnie niższa niż zakup nowego sprzętu lub wymiana kosztownych podzespołów elektronicznych.
Fot.: materiał prasowy Klienta