Motocykle to pojazdy, które cieszą się sporą popularnością wśród obu płci. Prezentujemy garść informacji o tym, czym powinny się charakteryzować modele wybierane przez panie.
Podczas dokonywania wyboru idealnego motocykla każda kobieta powinna pamiętać, że prowadzenie nowej maszyny będzie łatwiejsze, jeśli zadbamy o odpowiednie określenie punktu ciężkości. Przekonanie, że ciężkie modele nie nadają się dla delikatnej kobiety, jest błędne – znacznie istotniejszy jest stosunek wagi do rozmiarów motocykla. Jeśli sięgniemy po egzemplarz o sporej wadze, zadbajmy o to, by był dość niewielki. Małe i ciężkie motocykle prowadzi się znacznie lepiej niż te duże i lekkie.
Kluczowym aspektem jest przede wszystkim wysokość siedzenia. Kobiety są naturalnie drobniejsze od mężczyzn – producenci motocykli biorą jednak pod uwagę wymagania pań i oferują wśród swoich modeli także nieco mniejsze pojazdy. W przypadku jednośladów dla kobiet najczęściej spotkamy się z siedziskiem na wysokości około 75–80 centymetrów, jednak nie brakuje rozwiązań dla osób zarówno wyższych, jak i niższych.
Rynek oferuje obecnie ogromny wybór, przez co podjęcie decyzji może być naprawdę trudne. Zakup jednośladu pójdzie sprawniej, jeśli wcześniej zastanowimy się nad tym, kiedy będziemy go używać – czy będzie nam służył w codziennych dojazdach do pracy, czy tylko podczas wakacji. Warto także określić, po jakich drogach będziemy się poruszać: asfaltowych, szutrowych czy też leśnych. Nasze indywidualne preferencje mają decydujący wpływ na zadowolenie z konkretnego modelu. Niezależnie od wyboru kupno jednośladu będzie doskonałym pomysłem dla kobiet, które lubią szybką i dynamiczną jazdę.
Analiza preferencji kobiet pozwala na zaprezentowanie najczęściej wybieranych przez nie motocykli. Wzięliśmy pod uwagę parametry kluczowe dla wygody jazdy, takie jak waga i wysokość siedzenia. Nie pominęliśmy także aspektu osiągów pojazdu – to niezwykle ważne w kwestii jednośladów. Zapraszamy do naszego rankingu!
To propozycja dla kobiet, które mają już pewne doświadczenie w jeździe motocyklami. Suzuki Bandit 650S waży nieco ponad 200 kilogramów, a wysokość siedzenia wynosi 800 mm – zarówno drobne, jak i nieco wyższe kobiety nie będą mieć problemów z jego prowadzeniem. Wykorzystano tutaj czterosuwowy, czterocylindrowy silnik rzędowy, który pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 4 sekundy. Zbiornik mieści 19 litrów paliwa.
Za wyborem tego modelu przemawiają jego gabaryty i cena, ale także polityka producenta, który za wszelką cenę chce, by każdy otrzymał produkt, na jakim mu zależy. AJP PR3 Enduro to doskonała propozycja dla kobiet – jest to motocykl niewiele wyższy od Bandita; wysokość siedzenia wynosi 840 mm. Jednoślad marki AJP doskonale sprawdzi się w jeździe po trudnych terenach. Pojemność baku to 7,5 litra, a moc silnika wynosi 20 koni mechanicznych.
Cruiser dla trochę niższych kobiet. Jego wysokość to jedynie 720 mm, a waga wynosi zaledwie 182 kilogramy. Zaletą Yamahy Virago jest klasyczny wygląd i niska cena. Silnik o mocy 44 koni mechanicznych pozwala na osiągnięcie prędkości 100 km/h w 7 sekund.
To znacznie szybszy model z oferty tego producenta – XJ6 Diversion przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 3,9 sekundy. Wysokość siedzenia to 785 mm, a waga z pełnym bakiem – 222 kilogramy. Yamaha XJ6 Diversion to doskonały wybór do dynamicznej jazdy za miastem.
Wysokość siodła tego modelu to 890 mm, a waga wynosi jedynie 134 kilogramy. Choć jest to najwyższy motocykl w zestawieniu, ze względu na niezwykłą lekkość może przypaść do gustu wielu kobietom. Suzuki DR-Z 400 SM odznacza się łatwością prowadzenia, a jego maksymalna prędkość wynosi 151 km/h.
Kawasaki Ninja 250R to dość niski model – wysokość siedzenia motocykla to 774 mm, z kolei jego waga to jedynie 154 kilogramów. To rozwiązanie dla kobiet, które doceniają komfort prowadzenia i zwinność pojazdu. Zbiornik pomieści 17,8 litra paliwa, a moc maksymalna silnika wynosi 33 konie mechaniczne.
(fot. pixabay.com)