W województwie kujawsko-pomorskim jest sporo miejsc, które warto zwiedzić. Bulwar Filadelfijski w Toruniu to tylko jedna z propozycji. Poznaj najpiękniejsze lokalizacje tego rejonu!
Województwo kujawsko-pomorskie powstało w roku 1998 na mocy ustawy. Wcześniej na tych terenach były województwa: bydgoskie, toruńskie i włocławskie. Kujawsko-pomorskie graniczy bezpośrednio z mazowieckim, wielkopolskim, ale także z łódzkim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Na terenie żyje ponad 2 miliony mieszkańców, stolicą jest miasto Bydgoszcz. Północno-centralna część polski, na której położone jest województwo to historyczny region, na którym znajduje się wiele starożytnych zamków, warowni, ale również kilka majestatycznych jezior. Poznaj najpiękniejsze miejsca w województwie kujawsko-pomorskim, które warto zwiedzić, szczególnie całą rodziną.
Murowany zamek zaczęto budować w roku 1276, zakończenie prac szacuje się na rok 1329. Uznawany za jeden z największych i najlepiej umocnionych zamków Państwa Krzyżackiego. Został wybudowany na naturalnym wzniesieniu, przez co był trudny do zdobycia. Dzięki takiej lokalizacji góruje nad niewielkim miasteczkiem. Rozpościerają się stamtąd piękne widoki na całą okolicę. Ruiny tego zamku robią ogromne wrażenie, mury są potężne, a wieże naprawdę wysokie. Z pewnością spodoba się to Twoim dzieciom. Ty również będziesz pod wrażeniem tej budowli.
Największe jezioro w województwie kujawsko-pomorskim. Jedenaste, co do wielkości, jeśli chodzi o całą Polskę. Teren jeziora wraz z licznymi wysepkami tworzy rezerwat ornitologiczny. Ptaków tam, co niemiara – czasem wysepki są wręcz oblężone przeróżnymi gatunkami tych zwierząt. Jezioro ma maksymalną głębokość 16,7 metra. Doskonały wybór dla całych rodzin, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku. W sezonie może być jednak tłoczno, zjeżdżają się tutaj turyści z całej Polski. Na jednej z wysepek znajduje się piaszczysta plaża dla ceniących odpoczynek w słońcu.
Kolejny zamek w naszym zestawieniu, nie dziwi to jednak, ponieważ województwo kujawsko-pomorskie obfituje w te budowle. Tym razem to nie ruiny, a świetnie zachowany Zamek Golubski. Dlaczego znalazł się na tej liście? Jest niezwykle przyjazny dla turystów. Wewnątrz znajduje się restauracja, latem organizowane są turnieje rycerskie. Ten potężny budynek robi wrażenie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Niesamowita ilość zabytków zbroi, mieczy, obrazów i innych starożytnych przedmiotów w jednym miejscu. Fani historii oraz mali odkrywcy będą zachwyceni pobytem w tym miejscu.
Jeżeli uwielbiasz obcowanie z przyrodą, piękne widoki, mnóstwo kwiatów, zieleni i zabytkowych budynków, odwiedź Park Solankowy znajdujący się w Inowrocławiu. Miejsce majestatyczne, bajeczne. Turystów przyciąga z pewnością tężnia solankowa, druga co do wielkości w Europie. Ma 9 metrów wysokości i ponad 300 metrów długości! Zadania tężni? Prozdrowotne – powietrze nasycone tam jest jodem i mikroelementami, które pomagają w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, czy alergii skórnych.
Usytuowana na Wzgórzu Zamkowym w Kruszwicy Mysia Wieża. Piękna konstrukcja, ostatnio wyremontowana. Z jej szczytu widok zapiera dech w piersiach. Możesz z niej podziwiać wyjątkowy krajobraz powiatu inowrocławskiego. Wieża wraz z częścią ściany jest pozostałością po średniowiecznym zamku. Budowla została wzniesiona w XIV wieku. Niestety zamek został mocno uszkodzony przez Szwedów w XVII wieku. Całkowita wysokość wieży to 32 metry.
Poznaj też kilka innych ciekawych lokalizacji na wypad z drugą połówką lub rodziną!